Home Piekniej z Kasią Woskowanie – czy jest się czego bać?
Woskowanie – czy jest się czego bać? Email

Woskowanie jest jedną z metod usuwania zbędnego owłosienia. Alternatywą dla golarki, depilatora czy kremów depilujacych. Najszybciej i najłatwiej jest złapać za golarkę - niestety efekty będą widoczne tylko przez dwa-trzy dni. Jeśli natomiast chciałabyś cieszyć się efektami zabiegu przez dwa-trzy tygodnie, poświęcając swoim nogom raptem 40 minut, pozostaje depilacja woskiem.

 

Sama metoda woskowania nie jest nowa. Już w starożytnym Egipcie używano mieszaniny oleju i miodu, w podobny sposób jak dziś używa się „pasty cukrowej”. Preparaty z jakich obecnie korzystamy w salonach kosmetycznych, z woskiem pszczelim i żywicą, pojawiły się już w latach 20. zeszłego stulecia.


Jakie produkty są dostępne na rynku?

Na rynku znajdziemy woski z domieszkami przeróżnych ekstraktów roślinnych np. z drzewa herbacianego.

Woski miękkie (Stip Wax) używane są wraz z paskami flizelinowymi. Sprzedawane „w rolkach” są bardzo poręczne przy woskowaniu nóg. Zupełnie innym rodzajem wosku jest wosk twardy (Hot Wax). Jego specjalna struktura pozwala na stosowanie w szczególnie wrażliwych miejscach, przy głębokim bikini. Wosk nakłada się grubszą warstwą i po jego utwardzeniu zrywa bez użycia pasków włókniny.

 

Jakie zabiegi dostępne są w salonach kosmetycznych?

W salonach oferowane jest woskowanie nóg, podbrzusza, pleców, pach, ramion, przedramion, wąsika czy brwi. Jednak dopiero po sposobie przeprowadzenia depilacji bikini można poznać profesjonalistkę. To najbardziej wrażliwa okolica naszego ciała i tylko doświadczona kosmetyczka jest w stanie przeprowadzić ten zabieg sprawnie, znacznie ograniczając nieprzyjemne doznania.

 

Czym jest woskowanie brazylijskie i hollywood?

W rozumieniu brytyjsko-irlandzkim rozróżniamy cztery podstawowe warianty depilacji bikini. Bikini podstawowe polega na usunięciu owłosienia do linii bielizny. Californian jest głębsze - obejmuje obszar aż do linii warg sromowych. Brazilian natomiast to usunięcie wszystkich włosków z warg sromowych a pozostawienie małego paseczka nad nimi (tzw: landing strip). Hollywood jest pełnym usunięciem owłosienia, także spomiędzy pośladków.

 

Przebieg woskowania, zalecenia

Przed przystąpieniem do woskowania skórę należy oczyścić i zdezynfekować. Wosk nakłada się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a zrywa w kierunku przeciwnym. Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, w miejscach mieszków włosowych mogą pojawić się czerwone kropeczki. Pozbawiona zewnętrznej warstwy naskórka staje się bardziej podatna na podrażnienia. Z tego też powodu należy unikać opalania się zaraz po woskowaniu. Przy dużym słońcu prawdopodobieństwo poparzenia jest bardzo wysokie, dlatego też zalecane jest stosowanie kremów z filtrem o faktorze przynajmniej 20. Stosowanie samoopalaczy zaraz po zabiegu niesie ryzyko, że nasza skóra zabarwi się nierównomiernie. Odradza się też brania gorących kąpieli, korzystania z sauny, stosowania perfumowanych produktów. Związki drażniące łatwiej wnikają poprzez otwarte pory skóry.

 

Co zrobić gdy włosy wrastają

Aby zapobiegać wrastaniu włosów zaleca się stosowanie peelingów ziarnistych do ciała, bądź szorstkiej gąbki podczas kąpieli. Można zacząć je stosować już na drugi dzień po depilacji. Metoda ta przyspieszy krążenie krwi, usunie martwy naskórek ułatwiając tym samym „przebicie się” nowym włoskom. Jest to szczególnie istotne w przypadku włosów mocnych.

 

Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Woskowanie jest metodą niezwykle skuteczną, a ból w porównaniu z zabiegiem depilatorem jest nieporównywalnie mniejszy. W stosunku do pozostałych metod efekty utrzymują się najdłużej. Przy regularnym stosowaniu włosy stają się słabsze, delikatniejsze, bardziej miękkie w dotyku.

 

Każdy kolejny zabieg jest coraz przyjemniejszy.

 

A najtrudniejszy... jest ten pierwszy krok.

 

Pozdrawiam serdecznie, Kasia