10 000 bezdomnych w Irlandii

10 000
Fot. Irish Central

Ministerstwo Mieszkalnictwa zostało ostro skrytykowane przez organizacje charytatywne zajmujące się bezdomnymi po tym jak ujawniono dane wskazujące, że pod koniec pierwszego kwartału w całej Irlandii było ponad 10 000 osób bezdomnych. Większość z nich mieszka w tej chwili w lokalach zastępczych, czyli najczęściej w hotelach lub hostelach, lecz dane wskazują, że kilkaset osób w całym kraju nie otrzymało żadnego wsparcia od rządu czy władz lokalnych. 

Na koniec pierwszego kwartału tego roku w Irlandii zarejestrowani 10 264 osoby bezdomne, w tym 3 784 dzieci. Oznacza to, że liczba osób bez stałego miejsca zamieszkania rośnie w tempie ok. 200-300 osób miesięcznie, a tempo wzrostu nie maleje od kilku miesięcy.

Minister Mieszkalnictwa, Eoghan Murphy, stwierdził, że dane te są nie tylko niepokojące, ale także „mocno rozczarowujące”, gdyż świadczą o tym, że rządowe i samorządowe programy pomocowe nie są skuteczne.

– Jestem w stałym kontakcie z władzami lokalnymi i wspólnie staramy się zapewnić rodzinom zagrożonym bezdomnością pomoc w znalezieniu zakwaterowania. W tej chwili głównym sposobem pomocy dla osób zagrożonych bezdomnością jest program HAP, pozwalający na obniżenie czynszu. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce podaż mieszkań i domów socjalnych osiągnie poziom wystarczający dla zaoferowania wszystkim potrzebującym stałego zakwaterowania – stwierdził minister Murphy. 

Według polityków opozycji oraz organizacji zajmujących się bezdomnymi liczby opublikowane na koniec pierwszego kwartału są szokujące. Jednocześnie nie są ona żadnym zaskoczeniem wobec pasywnej polityki mieszkaniowej rządu.

– Program rządowy Rebuilding Ireland, tak szumnie zapowiadany przez premiera Varadkara, zwyczajnie nie działa. Rząd musi to w końcu przyznać i zacząć współpracować z opozycją w stworzeniu nowego planu naprawy sytuacji – stwierdzono w oświadczeniu wydanym przez partię Sinn Fein. 
– Co miesiąc coraz więcej rodzin z dziećmi jest pozbawionych dachu nad głową. W tej chwili każdego miesiąca ponad 150 dzieci trafia na bruk. Niezbicie świadczy to o tym, że program rządowy jest całkowitą porażką i należy go jak najszybciej zreformować – stwierdził przedstawiciel partii Labour, Jan O’Sullivan. 

Szybko rosnące czynsze, szczególnie w dużych miastach, oraz niemożność uzyskania kredytów mieszkaniowych przy niskich dochodach to główne powody plagi bezdomności w Irlandii. Rodziny tracące domy i mieszkania nie są też w stanie uzyskać realnej pomocy od władz lokalnych, które nie dysponują wystarczającą liczbą domów i mieszkań socjalnych.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.