150 okręgów bez plakatów wyborczych

Plakatów wyborczych
Fot. Sputnik News

Kandydaci w ponad 150 okręgach wyborczych w całej Irlandii zdecydowali się nie wywieszać plakatów wyborczych, a skupić się jedynie na spotkaniach z wyborcami. Wśród okręgów tych nie ma niestety samego Waterford, co łatwo zauważyć na ulicach, które od kilku dni obwieszone są plakatami z wizerunkami kandydatów w nadchodzących wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.

W całym hrabstwie Waterford jedynie w okręgach Dunmore East, Ballymacabry i Ardmore kandydaci porozumieli się w sprawie nie wywieszania plakatów. Pozostałe okręgi w hrabstwie będą musiały znów zmierzyć się z setkami, jeśli nie tysiącami, plakatów, które do 24 maja zawisną na ulicach. Zgodnie z prawem po wyborach kandydaci mają tydzień na uprzątnięcie swoich plakatów, jednak wielu z nich tego nie robi, a ich plakaty zaśmiecają potem ulice miast i miasteczek.

Wolne od plakatów okręgi to przede wszystkim tereny wiejskie i obszary małych miast, gdzie kandydaci na radnych są znani lokalnym społecznościom. Jednocześnie doskonale oni rozumieją, że plakaty wyborcze to zagrożenie ekologiczne, ponieważ większość z nich ląduje po wyborach na wysypiskach śmieci, gdzie rozkładać się będą ponad 400 lat.

Organizacja Tidy Towns oceniająca Stan za śmiecenia irlandzkich miast i miasteczek nawołuje do wszystkich kandydatów nadchodzących wyborach o rezygnację z plakatów. Jednocześnie zabiega ona o zmianę prawa, które wręcz zakazałoby wywieszania nieekologicznych plakatów.

W tej chwili jedynie 16% kandydatów przystąpiło do inicjatywy, ale przedstawiciele Tidy Towns mają nadzieję, że to dopiero początek i że kolejne wybory odbędą się już bez udziału plakatów.

– W roku 2014 w wyborach startowało 2 038 kandydatów i wywiesili oni ponad 611 000 plakatów, które kosztowały w sumie około 3 milionów euro. Obliczono, że plakaty te pokryłby powierzchnię 23 boisk piłkarskich. Daje to pojęcie o faktycznej ilości plastiku użytej do produkcji czegoś tak nietrwałego i potrzebnego jedynie przez miesiąc – czytamy w oświadczeniu Tidy Towns. 

Wielu kandydatów zwraca także uwagę na fakt, że plakaty wyborcze stanowią czasami zagrożenie dla kierowców, bo wywieszane są zbyt blisko skrzyżowań i mogą ograniczać widoczność. Ponadto w niektórych przypadkach plastikowe plakaty są łamane przez wiatr lub wandali a ich odłamki mogą stanowić poważne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców.

Więcej na temat kampanii unikania plakatów wyborczych można znaleźć na stronie PosterFree.ie. Tam też znajduje się pełna lista okręgów i kandydatów nie używających w tym roku plakatów.

 

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.