19-latek uniknął więzienia za dźgnięcie kolegi

uniknął więzienia
fot. Krzysiek Wiśniewski

Sąd Okręgowy w Waterford skazał 19-letniego Jasona Moore’a na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata za napaść z nożem i dźgnięcie Luke’a O’Briena. Do zdarzenia doszło dwa lata temu na plaży w pobliżu Dungarvan po tym jak wśród przyjaciół obu młodzieńców rozeszły się plotki jakoby byli oni parą.

Jason i Luke znali się od dziecka i dorastali razem na jednym osiedlu w Dungarvan. Obaj chodzili do tej samej szkoły i mieli wielu wspólnych kolegów, jednak sami siebie określają bardziej jako znajomych niż przyjaciół.

– Kiedy miałem 16 lat czułem się bardzo niepewnie jeśli chodzi o swoją orientację. Dziś nie rozumiem, dlaczego tak się czułem. W końcu postanowiłem się ujawnić moim kolegom. Wtedy Jason zaczął się mną bardziej interesować – mówił Luke O’Brien podczas procesu.

Chłopcy zaczęli pisać do siebie wiadomości, potem flirtować i spotykać się, aż w końcu ich znajomość przerodziła się w związek oparty głównie na zbliżeniach seksualnych. Do pierwszego z nich doszło na tej samej plaży, na której później Luke został zraniony nożem przez Jasona.

– Jason miał wtedy dziewczynę, ale regularnie spotykał się też ze mną. Trwało to mniej więcej rok. Dla mnie były to luźne spotkania bez żadnych zobowiązań. Było to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Rozumiałem też, że Jason nie chce ujawniać naszej znajomości. Obiecałem mu, że nikt się nie dowie – zeznawał Luke.

W końcu jednak wśród wspólnych znajomych zaczęły krążyć plotki o relacji między Jasonem i Luke’m. Ten pierwszy zaczął obwiniać tego drugiego o rozpad związku z dziewczyną, aż w końcu obaj zdecydowali się zerwać kontakt.

Zraniony kochanek

Po pewnym czasie Jason zaczął znów pisać do Luke’a z innego konta na Spanchacie. Po kilku tygodniach zdecydowali się znów spotkać w tym samym miejscu, gdzie spotykali się poprzednio.

– Wiem, że Jason był pod wpływem alkoholu, kiedy przyjechał na plażę. Myślałem, że po prostu pogadamy i wyjaśnimy sobie, o co chodzi. Kiedy szliśmy w stronę skał, Jason krzyknął coś do mnie, a kiedy się odwróciłem zaczął mnie dźgać z brzuch małym nożem – wspomina Luke.

W sumie Jason zadał byłemu kochankowi pięć ciosów w brzuch i kilka w głowę. W wyniku ataku Luke doznał wewnętrznego krwawienia i szybko stracił przytomność. Kiedy obudził się kilka minut później próbował wyrwać się napastnikowi, jednak osłabiony upływem krwi nie miał siły uciec. W końcu udało mu się zepchnąć Jasona z siebie i zaczął biec w kierunku najbliższych zabudowań.

– Kiedy dotarłem do ludzi mieszkających w pobliżu, którzy mnie znali, nie mogli mnie poznać. Cały byłem we krwi, piachu i mule. Najgorsze jednak było to, że musiałem wszystko opowiedzieć rodzicom i ujawnić, że jestem gejem – mówił Luke na procesie.

Jego zdaniem wyrok zaledwie dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu jest nieadekwatny do tego, co zrobił Jason Moore. Według Luke’a napaść powinna być traktowana jako próba morderstwa, natomiast sędzia wykorzystał wszelkie możliwe okoliczności łagodzące, by Jason uniknął więzienia.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.