40% dziesięciolatków rozmawia z nieznajomymi online

online
fot. Journal.ie

Według najnowszych badań dotyczących użytkowania internetu 80% irlandzkich dzieci w wieku 8-10 lat posiada urządzenie, które ma dostęp do internetu, a niemal 40% rozmawia online z nieznajomymi. 15% dzieci w tym wieku kontaktuje się z nieznajomymi osobami codziennie.

CyberSafe Ireland, organizacja założona w roku 2015 w celu propagowania bezpiecznych sposobów korzystania z internetu, przeprowadziła badanie na 1 200 dzieciach w wieku 8-10. Zdaniem specjalistów wyniki badań wskazują na to, że dzieci zbyt często korzystają z internetu bez nadzoru dorosłych.

Najbardziej niepokojące są dane mówiące o tym, że blisko połowie dzieci w tym wieku zdarzyło się rozmawiać przez internet z nieznajomymi. Podobny odsetek dzieci gra w gry przeznaczona dla osób dorosłych zawierające sceny brutalnej przemocy czy seksu.

Najpopularniejszymi aplikacjami służącymi do kontaktowania się w internecie są Snapchat, WhatsApp i TikTok (poprzednio znany jako Musical.ly). Jednak większość dzieci używa mediów społecznościowych do kontaktowania się z innymi przez internet, a część z tych kontaktów to kontakty z osobami nieznajomymi.

Z mediów społecznościowych regularnie korzysta 49% ośmiolatków, a w przypadku dziesięciolatków odsetek ten wzrasta do 60%. Często korzystanie z mediów społecznościowych lub w ogóle z internetu odbywa się poza całkowitą kontrolą rodziców, opiekunów czy nauczycieli. Jedna dziesiąta przebadanych dzieci twierdziła, że korzysta z internetu ponad 4 godziny dziennie bez żadnej kontroli.

CyberSafe Ireland poleca szkołom wprowadzenie specjalnych zajęć, na których dzieci oraz nauczyciele będą poznawali zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Organizacja poleca także rodzicom sprawowanie lepszej kontroli nad tym, w jaki sposób dzieci korzystają z internetu. Specjaliści sugerują także, by jak najdłużej odwlekać decyzję o udostępnieniu dziecku urządzenia z dostępem do internetu, czy to będzie telefon komórkowy, tablet czy komputer.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.