70% energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł

70% energii
fot. Skitterphoto (Pexels.com)

Minister ds. Komunikacji i Klimatu Richard Bruton zapowiedział, że do roku 2030 70% energii używanej w Irlandii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Jego zdaniem Irlandia ma szansę stać się światowym liderem w wykorzystaniu „zielonej energii” pochodzącej głównie z turbin wiatrowych i elektrowni wodnych.

– Nie widzę sensu wspierania masowego przechodzenia na użycie samochodów elektrycznych, jeśli nie zapewnimy jednocześnie czystej energii do ich zasilania. Naszą ambicją musi być dokonanie poważnych zmian w systemie energetycznym kraju – stwierdził minister Bruton.

Jego zdaniem Irlandia powinna zacząć inwestować w farmy wiatrowe usytuowane wzdłuż wybrzeża, ale także na pełnym morzu. Pozwoli to na uniezależnić system energetyczny od paliw kopalnych i energii kupowanej od firm zagranicznych.

W tej chwili zaledwie 30% energii używanej w Irlandii pochodzi ze źródeł odnawialnych, a żeby osiągnąć poziom proponowany przez ministra konieczne będą zmiany legislacyjne, które zapewnią wsparcie inwestycjom w pozyskiwanie „zielonej energii”.

– Chcemy wprowadzić przepisy, które będą wspierały firmy inwestujące w odnawialne źródła energii. Czeka nas długa droga, ale jestem pewien, że będziemy w stanie osiągnąć nasz cel – stwierdził minister Bruton.

Zdaniem ministra gospodarstwa domowe oraz firmy muszą się liczyć z podwyższeniem cen energii, jednak ma to skłonić mieszkańców Irlandii do skuteczniejszego oszczędzania prądu.

– Z pewnością nie obędzie się bez poważnych inwestycji, co oznacza większe koszty dla końcowego odbiorcy. W tej chwili wykorzystujemy masowo paliwa kopalne, bowiem są one źródłem stosunkowo taniej energii, jednak zapominamy o dalekosiężnych skutkach dla środowiska i naszego zdrowia – mówi minister Bruton.

Zgodnie z niedawno opublikowanym raportem na temat globalnego ocieplenia i wysiłków poszczególnych państw, by je ograniczyć, Irlandia została sklasyfikowana na 48. miejscu spośród 56 państw, które wzięły udział w badaniu. Emisja gazów cieplarnianych jest w Irlandii wyższa niż średnia europejska, a działania zmierzające do jej ograniczenia zostały uznane za niewystarczające.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.