90 000 euro dotacji dla Walls Project

Walls Project
fot. Waterford Walls

Zakończony w weekend festiwal Waterford Walls otrzyma 90 000 euro dotacji z Europejskiego Programu Kreatywnego. Oznacza to, że Walls Project, organizacja która zarządza festiwalem ma zapewnione finansowanie na najbliższe edycje. O dotacje ubiegało się ponad 500 organizacji z całej Europy, a Walls Project została jedyną organizacją z Irlandii, której przyznano dofinansowanie.

90 000 euro zostało formalnie przyznane na program „Murals for Communities” co pozwoli festiwalowi graffiti na nawiązanie bliższych relacji z lokalnymi społecznościami. Rezultatem może być pojawienie się prac festiwalowych na ścianach domów poza centrum Waterford. W ciągu ostatnich czterech lat Waterford Walls zdołał odmienić oblicze wielu zaniedbanych i zniszczonych budynków w mieście.

– Jesteśmy zachwyceni tą informacją. Poświęciliśmy cztery ostatnie lata działając z bardzo małym budżetem, ale teraz będziemy mogli naprawdę się zacząć rozwijać. Od pierwszej edycji festiwalu miasto zmieniło się na lepsze i mam nadzieję, że my też nieco się do tego przyczyniliśmy. Co roku największym kłopotem było znalezienie sponsorów, a otrzymane dofinansowanie pozwoli nam na bezpiecznie działać przez kolejne dwa lata. Będziemy też prowadzić warsztaty oraz inne działania przez cały rok – mówiła Edel Tobin, szefowa festiwalu.
Walls Project
fot. Waterford Walls
Największy festiwal graffiti

Tymczasem podczas zakończonej w weekend czwartej edycji Waterford Walls w mieście pojawiły się nowe prace wykonane przez artystów z całej Europy. Dodatkową atrakcją tej edycji były koncerty organizowane na Ballybricken. W ramach festiwalu zorganizowano także warsztaty dla młodzieży prowadzone przez artystów malujących dla Waterford Walls.

W sumie w ciągu ostatnich dni w mieście przybyło około 50 prac różnego formatu, które będzie można podziwiać przez co najmniej kolejne 12 miesięcy. Festiwal sztuki graffiti zdobył sobie taką renomę, że do Waterford zjeżdżają najsłynniejsi artyści, a kolejni już ubiegają się o udział w kolejnych edycjach.

Jest to jedyny tego typu festiwal w Irlandii, a ostatni weekend sierpnia ma szansę wpisać się na stałe do krajowego kalendarza imprez artystycznych. Dodatkowo Waterford Walls blisko współpracuje z komitetem organizacyjnym Dzielnicy Kultury. Dzięki temu nowe prace artystów będą się regularnie pojawiać w centrum miasta.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.