Akcja protestacyjna opiekunów CE Scheme

CE Scheme
fot. Irish Examiner

Niemal stu opiekunów osób zatrudnionych w ramach CE (Community Employment) Scheme protestowało w ubiegły poniedziałek przed budynkiem opieki społecznej przy Cork Road. Chcieli oni zwrócić uwagę na fakt, że ani obecny ani poprzednie rządy nie zaaprobowały planów emerytalnych dla osób zajmujących się CE Scheme mimo wyroku Sądu Pracy wydanego jeszcze w roku 2008.

Opiekunowie CE Scheme, których w całej Irlandii jest około 1 250, domagają się wdrożenia planów emerytalnych pozwalających im na oszczędzanie na specjalnych kontach emerytalnych. Poniedziałkowy protest był dla wielu z nich ostatecznością, jednak jak sami twierdzą nie mieli innego wyjścia wobec „niechęci rządu do podjęcia jakichkolwiek rozmów czy działań.”

– Nikt nie chce nawet z nami o tym porozmawiać. Od pięciu lat pracuję jako opiekun osób zatrudnionych w ramach CE Scheme, a wiem że sprawa sięga wyroku wydanego w roku 2008. Niedługo minie 11 lat, a żaden rząd wciąż nic nie zrobił w tym kierunku. Jesteśmy sfrustrowani, że sprawa trwa już tyle czasu. Obecny rząd jest już trzecim, który całkowicie nas ignoruje – mówił Garrett Wyse pracujący w Tramore.

Jego zdaniem akcja protestacyjna byłą jednym sposobem, który pozostał, by zwrócić uwagę rządu na problem i na brak planu emerytalnego dla pracowników obsługujących CE Scheme.

Poseł David Cullinane, który uczestniczył w proteście razem z pracownikami zaapelował do Minister Opieki Społecznej Reginy Doherty o jak najszybsze wykonanie wyroku Sądu Pracy.

– Chodzi tak naprawdę o wykonanie prawomocnego wyroku i przyznanie tej grupie pracowników pełnych praw emerytalnych. To nie może przecież być takie trudne – mówił poseł Cullinane.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.