Aktywiści nawołują do udziału w proteście

proteście
fot. Pexels.com

W najbliższą sobotę, 13 kwietnia, w Dublinie odbędzie się masowy proces mający na celu zwrócenie uwagi rządu na problem braku całodobowej opieki kardiologicznej w Waterford i całym południowym-wschodzie. Organizatorzy protestu nawołują mieszkańców miasta i okolic do masowego udziału w proteście.

– Zdaję sobie sprawę z tego, że wyjazd do Dublina na protest może być kłopotliwy, ale warto pamiętać, że walczymy o zdrowie, a być może i życie nas samych i naszych bliskich. Tym, którzy nie są do końca przekonani chciałbym uświadomić, że co tydzień oddział kardiologiczny w szpitalu w Waterford jest zamknięty przez 130 godzin. Oznacza to, że przez 130 godzin tygodniowo nie mamy opieki kardiologicznej – mówi Matt Shanahan, radny i jednocześnie szef kampanii na rzecz całodobowej opieki w Waterford.

Jego zdaniem protest zaplanowany na 13 kwietnia na godzinę 13.30 powinien pokazać rządowi siłę mieszkańców południowego-wschodu, którzy mają dość obietnic i czekają na konkretne działania. Także inne organizacje, które zapowiedziały uczestnictwo w proteście nawołują do masowego udziału, a wręcz zablokowania centrum Dublina.

Niespełnione standardy
– Udział w tym wydarzeniu powinien być wręcz obowiązkiem każdego mieszańca regionu, szczególnie wobec ostatnich niepokojących informacji o tym, że rząd wcale nie ma w planach otwarcia całodobowego oddziału kardiologicznego w Waterford. A warto zauważyć, że w latach 2015-2018 aż 98% pacjentów, którzy trafili do szpitala z problemami z sercem zostało przewiezionych do Cork lub Dublina – mówi Donie Fell ze związku zawodowego UNITE.

Według cytowanych danych spośród 295 osób przewiezionych do Cork lub Dublina tylko trzy dotarły do tamtejszych placówek w ciągu 90 minut. Zdaniem lekarzy opóźnienie w rozpoczęciu leczenia kardiologicznego może skutkować pogorszeniem lub utratą wzroku, uszkodzeniem mózgu, a w najgorszym wypadku nawet śmiercią.

– W Wielkiej Brytanii standardem jest, że pacjent trafia pod opiekę lekarza w ciągu 60 minut od stwierdzenia problemów kardiologicznych. Cała Irlandia, poza południowym-wschodem, także spełnia te standardy. Nie żądamy niczego wyjątkowego, a jedynie równego traktowania – mówi Donie Fell.

Zgodnie z obietnicami rządu budowa drugiej pracowni cewnikowania, która ma działać całą dobę, ma się rozpocząć „niebawem”. Jednak nawet natychmiastowe rozpoczęcie budowy pozwoli na pierwsze zabiegi dopiero za 18 miesięcy. Tymczasem organizacje na rzecz całodobowej opieki kardiologicznej domagają się dodatkowych funduszy na całodobowe dyżury na istniejącym oddziale kardiologicznym w szpitalu w Waterford.

Sobotni protest rozpocznie się o 13.30 w Garden of Rememberance, przy Parnell Street w Dublinie. Lokalne związki zawodowe organizują transport autobusowy, który pozwoli uczestnikom na sprawne dotarcie na miejsce protestu. Autobusy będą wyjeżdżały z The Glen w Waterford o godz. 10.00. Więcej informacji można uzyskać pod telefonem 051 875438.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.