Aktywiści zajęli budynek w centrum Waterford

budynek w centrum
fot. Irish Times

W piątek 7 września grupa aktywistów zajęła opuszczony budynek w centrum Waterford należący do władz miasta w proteście przeciwko narastającemu kryzysowi mieszkaniowemu. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem bezdomności w całym kraju, a w szczególności w Waterford.

Grupa Take Back the City – Waterford, składająca się z kilku lokalnych aktywistów partii People Before Profit, związków zawodowych oraz organizacji United Against Racism, rozpoczęła okupację jednego z budynków przy O’Connell Street. Zdaniem okupujących władze miasta robią zbyt mało, by za zagnać kryzys i pomóc rodzinom w potrzebie.

Protest został zorganizowany podobnie jak kilka podobnych, organizowanych do tej pory w Dublinie, gdzie sytuacja na rynku mieszkaniowym jest najgorsza. Okupacja budynku komunalnego w Waterford jest pierwszą tego typu akcją grupy poza stolicą.

–  W całej Irlandii jest obecnie około 10 000 bezdomnych, w tym 3 800 dzieci. Coraz więcej ludzi ma kłopoty ze spłacaniem kredytów i z płaceniem wysokich czynszów. Natomiast rząd na poziomie krajowym i lokalnym wydaje się ignorować narastający kryzys – mówi Una Dunphy z partii People Before Profit.

W ubiegłym roku Minister ds. Mieszkalnictwa, Eoghan Murphy obiecał wybudowanie do roku 2021 687 domów i mieszkań socjalnych w Waterford. Zdaniem Uny Dunphy jest to zdecydowanie za mało, by złagodzić kryzys. Co więcej w całym roku 2017 powstało zaledwie 11 nowych domów i mieszkań socjalnych, co jest śmiesznie małą liczbą wobec 3 000 osób na listach oczekujących i kolejnych wielu tysięcy zagrożonych bezdomnością.

– Obecny kryzys mieszkaniowy to bezpośredni skutek przyzwolenia właścicielom nieruchomości czy funduszom inwestycyjnym na dyktowanie warunków sprzedaży czy wynajmu. W tej chwili bardziej opłaca się podnosić czynsze niż budować nowe domy czy mieszkania. To jest problem klasowy, konflikt między tymi, którzy posiadają a tymi, którzy nie mając nic stają przed widmem bezdomności – mówi Michelle Byrne, jedna z aktywistek okupujących budynek przy O’Connell Street.
Aktywiści żądają działań

Zaapelowała ona do władz Waterford o podjęcie działań zmierzających do powstania nowych domów i mieszkań oraz do prawnego ograniczenia wysokości czynszów. Waterford jest jednym z nielicznych większych miast w Irlandii, gdzie nie obowiązują przepisy o limitach podwyżek czynszów.

Żądania okupujących zostały sformułowane w trzech głównych punktach:

  • Wybudowanie osiedli socjalnych na działkach w Carrickperish i Kilbarry oraz wykorzystanie wolnych terenów miejskich na budowę domów i mieszkań socjalnych.
  • Przymusowe wykupienie pustych nieruchomości i wykorzystanie ich w mieszkalnictwie komunalnym.
  • Wprowadzenie limitu dla czynszów oraz powiązanie wskaźnika procentowego, o który można podnieść czynsz z inflacją.

Aktywiści zachęcają także mieszkańców Waterford do wzięcia udziału w spotkaniu poświęconym kryzysowi mieszkaniowemu w najbliższy czwartek, 13 września o godz. 19.00 w Unite Union Hall przy Keyzer Street.

Ponadto 3 października pod siedzibą irlandzkiego Parlamentu w Dublinie planowana jest demonstracja przeciwko opieszałości rządu wobec kryzysu mieszkaniowego.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.