An Post zamknie trzy poczty w rejonie Waterford

An Post
fot. Irish Times

An Post, irlandzka poczta państwowa, ogłosiła, że w ciągu najbliższych miesięcy w całej Irlandii zostanie zamkniętych 159 urzędów pocztowych. Lista przeznaczonych do zamknięcia urzędów obejmuje także trzy w rejonie Waterford – w Ballinamult, Kilmeaden i Lemybrien.

Mieszkańcy tych miejscowości będą zmuszeni korzystać z innych poczt, oddalonych w każdym przypadku niemal 10 kilometrów od ich miejscowości.  Urząd pocztowy w Ballinamult zostanie formalnie przeniesiony do istniejącego urzędu w Ballymacarberry, niemal 9 kilometrów od Ballinamult. Mieszkańcy Kilmeaden będą musieli jeździć na pocztę ponad 8 kilometrów do Lisduggan, a ci z Lemybrien będą korzystać z poczty w Kilmacthomas.

Podobne zmiany czekają tysiące mieszkańców małych miejscowości w całej Irlandii. Zdaniem An Post utrzymanie małych urzędów pocztowych jest nieopłacalne. Głównym powodem jest coraz częstsze korzystanie z usług elektronicznych, które eliminują potrzebę odwiedzania poczty.

– Pozostałe urzędy pocztowe będą oferowały jeszcze bardziej zaawansowane usługi i produkty, a te w większych miejscowościach będą czynne dłużej, co znacząco zwiększy ich dostępność. Naszym celem jest zachowanie urzędów pocztowych tam, gdzie są one najbardziej potrzebne i gdzie lokalne społeczności regularnie z nich korzystają – czytamy w oświadczeniu An Post.

Zamknięcie niemal 160 urzędów pocztowych pozwoli An Post na znaczące oszczędności oraz na uruchomienie nowych usług w istniejących urzędach. Debbie Byrne, szefowa działu obsługi klientów indywidualnych, nie zdradziła konkretnych planów, ani listy nowych usług. Jednak jej zdaniem reforma sieci urzędów pocztowych przyniesie korzyści wszystkim klientom poczty w całej Irlandii.

Sama reforma została przeprowadzona po analizie danych demograficznych oraz na podstawie opinii samych pracowników poczt. Mimo obietnic An Post plan zamknięcie tylu urzędów pocztowych spotkał się z ostrą krytyką wielu małych społeczności, dla których lokalne poczty są centrum życia społecznego. Zdaniem mieszkańców wielu małych miasteczek i wsi reforma systemu pocztowego spowoduje rozpad małych społeczności szczególnie w rejonach wiejskich.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.