Apel o zabezpieczenie zalanego kamieniołomu

zabezpieczenie zalanego kamieniołomu
fot. Youtube.com

Grupa mieszkańców okolic Carroll’s Cross wystosowała apel do władz hrabstwa o zabezpieczenie zalanego kamieniołomu, który znajduje się w pobliżu Waterford Greenway. W jeziorze znajdującym się na dnie kamieniołomu kąpie się okoliczna młodzież, mimo że nie zbadano tam ani stanu dna ani jakości wody.

Apel złożony został na ręce lokalnego radnego Declana Clune’a po tym jak w Ennis dwóch nastolatków utonęło kąpiąc się w podobnym kamieniołomie. Mieszkańcy obawiają, że gorące letnie dni w wakacje przyciągną nad jezioro młodych ludzi, którzy będą narażeni na poważne niebezpieczeństwo.

– Osoby, z którymi rozmawiałem martwią się, by młodzi ludzie pływający w kamieniołomie nie narażali się na utonięcie, oraz by nie doszło do żadnej tragedii. Warto byłoby przeprowadzić ocenę bezpieczeństwa tego miejsca oraz ewentualnie jakoś je zabezpieczyć – mówił radny Clune na posiedzeniu rady.

W odpowiedzi na apel radna Lola O’Sullivan stwierdziła, że jeśli zajdzie taka konieczność nielegalne kąpielisko w kamieniołomie należy  natychmiast zabezpieczyć. Dostęp do niego powinien być trwale zamknięty dla osób postronnych.

– Z pewnością każdy chce uniknąć kolejnej tragedii, dlatego wnioskowałabym o jak najszybsze działania. Naszym celem powinno być zadbanie o bezpieczeństwo młodzieży – mówiła radna O’Sullivan.
Poza jurysdykcją władz

W odpowiedzi na apel przedstawiciel władz miasta i hrabstwa Fergus Galvin stwierdził, że zacząć należy od określenia, kto odpowiada za zabezpieczenie kamieniołomu. Jego zdaniem władze lokalne mogą nie być w stanie wykonać żadnych działań w znajdującym się na terenie prywatnym kamieniołomie.

– Odpowiadamy wprawdzie za Waterford Greenway, ale miejsce to nie znajduje się na trasie rowerowo-spacerowej. Wiem, że ułatwia ona dostęp do kamieniołomu, ale wedle mojej wiedzy nie do nas należy jego zabezpieczenie. Formalnie to teren prywatny i nawet nie mamy możliwości tam wejść, żeby zbadać stan wody czy dna – stwierdził Fergus Galvin.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.