Astronomiczne koszty budowy nowego sądu w Waterford

Astronomiczne koszty budowy nowego sądu
fot. wejchert.ie

Lokalny tygodnik Waterford News & Star dotarł do informacji, które potwierdzają, że realne koszty budowy nowego sądu były znacznie wyższe niż pierwotnie zakładano. Zgodnie z pierwotną umową miedzy rządem a holenderską firmą BAM łączny koszt budowy siedmiu nowych sądów miał zamknąć się sumą 135 milionów euro. Nowe budynki powstały w Droghedzie, Limerick, Letterkenny, Wexford, Cork, Mullingar i Waterford. Łączne koszty ich budowy oceniane są na niemal 150 milionów euro.

Sześć z tych budynków zostało oficjalnie oddanych do użytku w tym roku i jest generalnie chwalonych przez użytkowników. Jednak coraz częściej stawiane są pytania o realne koszty budowy lub przebudowy nowych sądów.

Do tej pory upubliczniono dwa raporty finansowe, które podają dwie różne sumy jeśli chodzi o łączne koszty budowy wszystkich siedmiu sądów. Raport Courts Service, instytucji zarządzającej sądami w Irlandii, mówi o 140 milionach euro, natomiast wykonawca, firma BAM, ocenia łączne koszty na 154,5 miliona euro.

Jednocześnie agencja rządowa odpowiedzialna za zamówienia publiczne, National Development Finance Agency, wciąż utrzymuje, że koszt budowy to zaledwie 135 milionów euro. Natomiast dane z Ministerstwa Sprawiedliwości mówią o 150 milionach euro.

Jeszcze inną sumę otrzymamy kiedy zbierzemy i posumujemy dane z poszczególnych miast – Drogheda 9 milionów euro, Limerick 26 milionów, Letterkenny 20 milionów, Wexford 18,1 miliona, Cork 34 miliony, Mullingar 14,1 miliona i Waterford 25,9 miliona. Łączna suma wyniesie w tym przypadku 147,1 miliona euro.

A okazuje się, że żadna z tych sum nie jest zgodna z faktycznym stanem i żadna nie jest ostateczną ceną, jaką wydano na budynki sądów z budżetu centralnego.

65 milionów za sąd w Waterford

W Waterford sama budowa nowego sądu pochłonęła 25,9 miliona euro. Dodatkowo na wyposażenie (meble, sprzęt różnego rodzaju i wyposażenie) wydano 1,14 miliona euro. Ponadto 327 000 euro zostało wydane na tzw. technologię sądową, którą pozwoli na sprawniejsze prowadzenie posiedzeń sądu.

Dodatkowo umowa z firmą BAM przewiduje roczne opłaty za utrzymanie budynków w dobrym stanie. Zgodnie z tym zapisem budżet centralny będzie płacił wykonawcy 13,5 miliona euro rocznie przez kolejne 25 lat. Oznacza to, że opłaty za obsługę techniczną wszystkich siedmiu sądów sięgną 337,5 miliona euro. W rozbiciu na poszczególne sądy (z uwzględnieniem liczby sal sądowych), za budynek w Waterford budżet centralny zapłaci w sumie 65,25 miliona euro. Jest to ponad dwa razy więcej niż przewidywane pierwotnie 25 milionów.

Sześć sal to za dużo?

Nowy budynek sądu w Waterford zbiera same pozytywne opinie. Jednak pojawiają się pytanie, czy naprawdę w mieście potrzeba aż sześciu sal sądowych. Do tej pory rozprawy odbywały się w dwóch salach. Zwracano wprawdzie uwagę na konieczność budowy jednej lub dwóch dodatkowych, ale wiele osób zastanawia się czy zwiększenie tej liczny do sześciu będzie miało sens. I co ważniejsze, czy usprawiedliwia astronomiczne koszty budowy nowego sądu.

Frank Hutchinson, prokurator krajowy, wyraził swoje obiekcje jeśli chodzi o liczbę sal sądowych w Waterford. Jego zdaniem część z nich będzie wykorzystywana bardzo rzadko, lub wcale.

– Jednym ze znaków cywilizowania się społeczeństwa jest fizyczne zmniejszanie się sądów i samych sal sądowych, które powinny być wykorzystywane coraz rzadziej. Zastanawiam się czy wydatki na nowe budynki nie są przesadzone. W Waterford część z sześciu sal będzie wykorzystywana rzadko, lub wręcz wcale. Moim zdaniem fundusze te należałoby raczej wydać na programy, które pomagają mieszkańcom nie trafiać do sądu – mówi prokurator Hutchinson. – Pomoc psychologiczna, zajęcia dla młodzieży, czy programy integracyjne to tylko przykłady wciąż niedofinansowanych sektorów, które przyczyniają się do zmniejszenia przestępczości. Jakkolwiek wspaniałe i nowoczesne budynki sądów nie odniosą podobnego skutku.

Także radny Joe Conway zwraca uwagę, że 25 milionów euro (a faktycznie 65 milionów) można było wydać znacznie lepiej. Jego zdaniem znacznie pilniejsze są potrzeby w sektorze mieszkań i domów komunalnych, na które obecnie w samym Waterford czeka ponad 1 500 osób.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.