Bank Centralny przewiduje dalszy wzrost gospodarczy

wzrost gospodarczy
fot. Pixabay

Bank Centralny przewiduje, że w ciągu najbliższych trzech lat wzrost gospodarczy w Irlandii będzie się utrzymywał na obecnym wysokim poziomie. Skutkiem tego będzie rosnąca liczba miejsce pracy, a jedynym zagrożeniem dla irlandzkiej gospodarki może okazać się Brexit.

Jeszcze w tym roku wewnętrzny popyt na wzrosnąć o 5,6% (poprzednie prognozy mówiły o wzroście 4,4%), natomiast w kolejnych latach tempo jego wzrostu ma nieco osłabnąć (4,2% w roku 2019 i 3,6% w 2020).

Przewidywania dotyczące rynku pracy są równie optymistyczne. Specjaliści twierdzą, że gospodarka Irlandii zmierza ku pełnemu zatrudnieniu, a w ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać aż 154 000 miejsc pracy. Jeśli prognozy te okażą się prawdziwe, w roku 2020 liczba pracujących w Irlandii osiągnie 2.35 miliona.

Statystycy Banku Centralnego przewidują też wzrost w sektorze budowlanym, który przyniesie znaczny przyrost liczby mieszkań i domów w najbliższych latach. Pomoże to w znaczącym stopniu opanować kryzys mieszkaniowy w Irlandii. W całym 2018 ma powstać 19 000 nowych domów, natomiast w latach 2019 i 2020 liczba ta wzrośnie odpowiednio do 24 000 i 28 500.

Zdaniem specjalistów jedynym co może poważnie zagrozić gospodarce Irlandii jest Brexit i jego wpływ na handel zagraniczny.

– Wstrząs dla gospodarki Irlandii spowodowany wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie odczuwalny, chociaż nie aż tak poważnie jak przewidywano wcześniej. Niemniej Brexit może negatywnie odbić się na stanie gospodarki oraz na poziomie zatrudnienia. W tej chwili prognozy są bardzo optymistyczne. Przewidywany wzrost zatrudnienia oraz niska inflacja spowodują, że faktyczna siła nabywcza konsumentów wyraźnie wzrośnie w ciągu najbliższych dwóch lat- mówi Mark Cassidy, szef działu statystyk Banku Centralnego.
Brexit nadal groźny

Jednocześnie przestrzegł on przed zbytnim optymizmem, który podczas ostatniego boomu gospodarczego doprowadził ostatecznie do załamania się gospodarki. Zdaniem specjalistów z Banku Centralnego rząd Irlandii powinien przygotowywać się na ewentualne załamanie koniunktury.

– Jest to szczególnie istotne w świetle wyzwań jakie nas czekają. W porównaniu z innymi krajami w Europie jesteśmy bardzo wrażliwi na wszelkie gwałtowne zmiany w systemie podatkowym czy wymiany handlowej. Należy poważnie brać pod uwagę zagrożenie chaosem, który może wywołać Brexit. Nawet jeśli nastąpi tzw. „miękki Brexit”, irlandzka gospodarka odczuje jego negatywne skutki – twierdzi Mark Cassidy.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.