Biblioteki anulują wszystkie kary

biblioteki
fot. Pexels.com

Od 1 stycznia biblioteki w Waterford anulują wszystkie kary za zbyt późny zwrot książek tym samym chcąc zachęcić mieszkańców do ponownego odwiedzania wypożyczalni. Swoista amnestia obejmuje wszystkich, którzy zbyt długo przetrzymali książki lub inne pozycje wypożyczone z biblioteki, a także tych, którym już wcześniej naliczono kary.

Będzie to sposób nie tylko na zachęcenie czytelników do ponownego odwiedzenia bibliotek, ale także na odzyskanie przetrzymywanych zbyt długo książek, płyt czy kaset. W większości przypadków zbyt długie przetrzymanie pożyczonych pozycji skutkuje naliczeniem kary i zawieszeniem członkostwa w bibliotece. Od 1 stycznia kary zostaną anulowane, a członkostwo będzie automatycznie odwieszane w chwili zwrotu zaległych książek.

Decyzja ta jest częścią ogólnokrajowej strategii sformułowanej w ubiegłym roku, zgodnie z którą biblioteki mają stać się miejscem spotkań dla lokalnych społeczności.

– Biblioteki powinny zacząć odgrywać ważniejszą rolę w lokalnych społecznościach. Chcemy znieść wszelkie bariery, które mogłyby zniechęcić kogokolwiek do odwiedzania tych miejsc. Biblioteki mają stać się miejscem, gdzie ludzie zdobywają wiedzę i informacje, czy to z książek, czy z prasy czy od innych ludzi. Mają być miejscem spotkań – mówi Jane Cantwell, szefowa bibliotek w Waterford.

Według badań opinii publicznej kary za zbyt długie przetrzymywanie pozycji bibliotecznych są uważane przez mieszkańców Waterford za jedną z największych przeszkód w regularnych korzystaniu z bibliotek. Dodatkowo kary te mogą być dotkliwe w przypadku rodzin o niskich dochodach i zniechęcić dzieci do korzystania z zasobów bibliotek.

– Ideą biblioteki był zawsze darmowy dostęp do wiedzy i informacji. Dlatego zachęcam wszystkich, by już w styczniu odwiedzili swoją lokalną bibliotekę i zobaczyli co ma do zaoferowania. A jeszcze bardziej zachęcam, by regularne odwiedzanie biblioteki i wypożyczanie książek stało się jednym z noworocznych postanowień – mówi Jane Cantwell.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.