Brytyjska firma zainteresowana linią kolejową do Rosslare

linią kolejową do RosslareBrytyjska firma Tram Power Ltd wyraziła zainteresowanie przejęciem nieczynnej linii kolejowej z Waterford do Rosslare. Inwestor zamierza użyć lekkich pociągów przewożących pasażerów pomiędzy miasteczkami i wioskami leżącymi wzdłuż linii kolejowej.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy przedstawiciele firmy kilkakrotnie odwiedzali Waterford i badali opłacalność inwestycji. Ich zdaniem postępujący wzrost gospodarczy powoduje, że „na horyzoncie pojawiają się ciekawe perspektywy”.

Linia kolejowa z Waterford do Rosslare została zamknięta w roku 2010 z powodu drastycznego spadku liczby pasażerów. Firma obsługująca linię oceniała, że w końcowym okresie działania z pociągów korzystało zaledwie 25 osób dziennie.

Dodatkową zachętą do otwarcia linii kolejowej do Rosslare mogą być plany stworzenia trasy pieszo-rowerowej wzdłuż jej torów. Trasa, podobna do Waterford Greenway, prowadziłaby ze stacji w Waterford do promu w Rosslare. W tej chwili firma konsultingowa Roughan O’Donovan Consulting Engineers prowadzi wstępną ocenę możliwości stworzenia takiej trasy. Gdyby udało się ją stworzyć, prowadziłaby przez malownicze miejscowości w hrabstwie Wexford, które mogłaby wyraźnie ożywić.

Zdaniem specjalistów działająca linia kolejowa nie zaszkodziłaby planom stworzenia trasy wycieczkowej, a wręcz mogłaby przyciągnąć więcej odwiedzających.

Linia potencjalnie dochodowa

Tram Power Ltd jest obecnie zaangażowana w stworzenie linii tramwajowej w Galway, która ma za zadania rozwiązać problemy komunikacyjne tego miasta. Do tej pory w projekt zainwestowano 200 000 euro i wkrótce firma ma zamiar rozpocząć prace przygotowawcze do budowy pierwszej linii tramwajowej w Galway.

Liam Lesley, dyreotr techniczny Tram Power, twierdzi, że kolejnym projektem może być linia kolejowa z Waterford do Rosslare. Jego zdaniem ma ona duże szanse na przyniesienie dochodu.

– Z chęcią podejmiemy współpracę z władzami lokalnymi i opracujemy szczegółowy plan stworzenia dochodowej linii kolejowej. Takie rozwiązanie może znacząco poprawić komunikację w tej części kraju oraz umożliwić mieszkańcom małych wiosek na częstsze odwiedzanie miasta. Dodatkowo zmniejszy się zanieczyszczenie powietrza, gdyż mieszkańcy będą rzadziej używać samochodów – mówił Liam Lesley.

Burmistrz Waterford Joe Kelly stwierdził, że z pewnością warto posłuchać co Tram Power ma do zaoferowania. Jego zdaniem firma specjalizująca się w komunikacji tramwajowej i kolejowej jest idealna do zainwestowania w linię Waterford-Rosslare.

– Szczególnie biorąc pod uwagę plany stworzenia trasy wycieczkowej wzdłuż torów, uruchomienie linii może mieć ekonomiczny sens. Mam nadzieję, że dzięki prywatnej inicjatywie lokalne władze nie będą musiały ponosić zbyt wysokich kosztów, a przynajmniej nie w tej skali co w przypadku Waterford Greenway – powiedział burmistrz Kelly.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.