Centrum pomocy psychologicznej zagrożone zamknięciem

Centrum pomocy psychologicznej
Fot. Shine Ireland

Społeczne centrum pomocy psychologicznej Shine Discovery może zostać zamknięte z powodu braku funduszy na jego prowadzenie. Mieszczące się przy Barronstrand Street centrum pomaga osobom z problemami psychologicznym od roku 2004, jednak w tym roku HSE odmówił dalszego finansowania jego działalności. 

Shine Discovery jest jednym tego typu miejscem w hrabstwie Waterford i od wielu lat pomaga dorosłym i młodzieży z problemami psychologicznymi. Pracownicy centrum starają się pokazać pacjentom ich mocne strony oraz umożliwiają im funkcjonowanie w społeczeństwie.

– Jesteśmy jedyną w swoim rodzaju organizacją na skalę krajową. Nieustannie zgłaszają się do nas nowe osoby, które potrzebują naszej pomocy. Dzięki dofinansowaniu jesteśmy w stanie oferować pomoc psychologiczną za darmo i bez oczekiwania w długich kolejkach. Jesteśmy tutaj dla ludzi, którzy nas potrzebują i to dla nich organizowane są różnorodne zajęcia – od warsztatów artystycznych, poprzez zajęcia muzyczne, jogę czy spotkania z ciekawymi gośćmi – mówi Jessica Statham, jedna z pracownic centrum. 

Shine Discovery ściśle współpracuje z innymi ośrodkami pomocy osobom potrzebującym, takimi jak Focus Ireland, National Learning Network czy z oddziałami psychologicznymi lokalnych ośrodków zdrowia. Centrum także często udostępnia swoje pomieszczenia na zajęcia organizowane przez inne organizacje pomagające ludziom z problemami psychologicznymi.

Według danych za ubiegły rok, dziennie centrum odwiedza ponad 20 osób, a tygodniowo 50 osób otrzymuje regularną pomoc psychologiczną. W przypadku zamknięcia centrum kilkadziesiąt osób pozbawionych zostanie pomocy i wsparcia.

– Jestem bezdomny i przychodzę do Shine od stycznia tego roku. Gdyby nie to miejsce, nie wiem co bym zrobił. Całkiem możliwe, że nadal brałbym narkotyki i mieszkał na ulicy. Nie wiem, co zrobię jeśli zamkną centrum – mówi Duane O’Callaghan, jeden z pacjentów ośrodka.

Także inni regularnie odwiedzający Shine nie wyobrażają sobie swojego życia bez centrum. Wielu z nich wprost mówi, że ośrodek uratował im życie i konieczne jest utrzymanie go dla innych potrzebujących.

Szef Shine Ireland, John Saunders, twierdzi, że bez finansowego wsparcia ze strony HSE nie możliwe będzie utrzymanie oddziału w Waterford. Organizacja nie dysponuje własnymi funduszami, a opiera się jedynie na dotacjach z HSE.

– Działamy na rzecz zdrowia psychicznego, a jak wiemy w Irlandii jest to poważny problem. Wiele ośrodków skupia się jedynie na doraźnej pomocy. My za to podchodzimy do problemu kompleksowo i staramy się nie zostawiać nikogo bez długoterminowej pomocy – mówi John Saunders. 

W tej chwili budżet Shine Discovery w Waterford pozwoli działać centrum tylko do końca tego roku. HSE nie zdecydowało się finansować działalności centrum w roku 2020, jednak pracownicy i pacjenci wciąż mają nadzieję, że decyzja zostanie zmieniona i znajdą się fundusze na dalszą działalność Shine w Waterford.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.