Ceny nieruchomości wciąż rosną

Ceny nieruchomości
fot. Pexels.com

Według najnowszego raportu Daft.ie ceny nieruchomości w Waterford nadal rosną, jednak w tempie mniejszym niż w poprzednich miesiącach. W sumie w roku 2018 ceny domów i mieszkań wzrosły o 8,6%, co oznacza, że średnia cena osiągnęła poziom 174 897 euro.

Dobrą wiadomością jest fakt, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrost cen wyraźnie wyhamował. W okresie od września do grudnia ceny nieruchomości w Waterford wzrosły o 0,9% podczas gdy w skali kraju spadły o 1,1% w stosunku do trzeciego kwartału.

W ubiegłym roku w całej Irlandii ceny domów i mieszkań wzrosły o 5,5%, z średnia cena osiągnęła poziom 254 000 euro. Oznacza to, że średnio ceny rosły w tempie 1 000 euro miesięcznie, jednak wzrost został wyhamowany pod koniec roku. Autorzy raportu Daft.ie zauważają też, że roczny wzrost był wyraźnie mniejszy niż w latach poprzednich, kiedy ceny nieruchomości rosły w tempie 8-9% rocznie.

Według raportu hrabstwo Waterford wciąż należy do rejonów gdzie ceny są najniższe, mimo że od chwili załamania rynku nieruchomości wzrosły one o 67%. W pozostałych większych miastach średnie ceny domów i mieszkań utrzymują się na poziomie wyższym niż 200 000 euro, a w Dublinie osiągnęły poziom nawet 370 000 euro.

Za mało mieszkań
– W ostatnich miesiącach zauważalnie wzrosła podaż domów i mieszkań na rynku pierwotnym, dzięki czemu ceny zostały nieco ustabilizowane. Wyraźnie wciąż widać niedosyt małych, jedno- lub dwupokojowych mieszkań w centrach dużych miast. Z kolei rynek domów rodzinnych powoli się nasyca. Oznacza to, że budowanie kolejnych dużych osiedli przestaje mieć sens – twierdzi Ronan Lyons, jeden z autorów raportu Daft.ie.

Niestety deweloperzy nie mogą szybko odpowiedzieć na zmieniające się zapotrzebowanie, gdyż od otrzymania pozwolenia na budowę do chwili oddania domów do użytkowania mija około 18 miesięcy. W przypadku mieszkań potrzeba nawet więcej czasu. W tej chwili w Irlandii budowanych jest około 10 000 nowych domów na nowych osiedlach. Dla agencji nieruchomości wyzwaniem może być sprzedanie ich wszystkich szczególnie w rejonach, gdzie rynek się nasycił i ceny zaczynają spadać.

Jednocześnie buduje się za mało bloków mieszkalnych, co może być problemem dla ludzi w dużych miastach, którzy szukają małych lub średnich mieszkań, a nie mają potrzeby inwestować w duże domy rodzinne.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.