Coraz więcej bezdomnych w Irlandii

więcej bezdomnych
fot. Pexels.com

Według najnowszych danych statystycznych liczba osób bezdomnych w Irlandii osiągnęła nowy rekord. Na przełomie lipca i sierpnia w całym kraju oficjalnie bezdomnych pozostawało 6 024 dorosłych i 3 867 dzieci. Oznacza to, że w ciągu miesiąca łączna liczba bezdomnych wzrosła o 19 osób i jest najwyższa w historii kraju.

W sumie z awaryjnego zakwaterowania, przeważnie w hotelach, hostelach lub ośrodkach dla bezdomnych, korzysta 1 778 rodzin. Najwięcej osób zakwalifikowanych jako bezdomne jest w Dublinie, gdzie przebywa 68% z nich. Służby socjalne w stolicy już od dawna sygnalizują, że sytuacja wymknęła się spod kontroli, a liczba bezdomnych będzie prawdopodobnie rosła w najbliższych miesiącach.

Minister Eoghan Murphy zajmujący się między innymi problemem bezdomności stwierdził, że zdaje sobie sprawę ze skali problemu i stara się zapewnić niezależne zakwaterowanie jak największej liczbie rodzin.

– Sytuacja byłaby jeszcze gorsza gdybyśmy nie przykładali tak dużej wagi do prewencji. Nieustająco budowane są nowe domy oraz adaptowane te już istniejące. Zdaję sobie sprawę, że to nadal za mało, szczególnie w Dublinie, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Stale współpracujemy z lokalnymi władzami, by jak najszybciej reagować na nowe przypadki bezdomności – mówił minister Murphy.
Rząd sobie nie radzi

W sumie bezdomnych w Irlandii jest 9 891 osób (dzieci i dorosłych), jednak minister nie chciał spekulować, czy liczba ta wkrótce osiągnie poziom 10 000. Zdaniem organizacji zajmujących się pomocą bezdomnym, próg 10 000 zostanie przekroczony prawdopodobnie jeszcze przed końcem roku, bo mimo wysiłków rządu i lokalnych władz problem jedynie się pogłębia. W skali roku liczba bezdomnych wzrosła o 21%.

Focus Ireland, organizacja charytatywna zajmująca się bezdomnymi, twierdzi, że kryzys mieszkaniowy pogłębia się coraz bardziej, a działania rządu są nieskuteczne.

– To szokujące, że w bogatej Irlandii, w XXI wieku niemal cztery rodziny dziennie tracą dach nad głową w samym Dublinie. To obrazuje jak daleko jesteśmy od rozwiązania problemu bezdomności i jak bardzo rząd jest oderwany od rzeczywistości. Najczęściej problemem jest nie to, że brakuje mieszkań czy domów, ale fakt, że rodziny są wyrzucane przez właścicieli, którzy sprzedają lub remontują nieruchomości, by potem je wynajmować dużo drożej. Najważniejszym zadaniem dla Focus Ireland jest zapobieganie eksmisjom  – stwierdził szef Focus Ireland, Pat Dennigan.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.