Coraz więcej nowych miejsc pracy w rejonie Waterford

w rejonie Waterford
fot. Pexels.com

Według danych opublikowanych przez Ireland South East Development Office (ISEDO) w ciągu ostatnich sześciu lat w południowo-wschodnim rejonie Irlandii utworzono 32 000 nowych miejsc pracy. Stopa bezrobocia spadła do 7,7%, z poziomu 15,9% notowanego w roku 2012.

Zdaniem szefa ISEDO, Alana Quirke’a jest to dobry znak zarówno dla inwestorów rozważających inwestycje w rejonie, jak i dla mieszkańców, którym łatwiej znaleźć pracę. Analitycy ISEDO przewidują, że w najbliższym czasie cały rejon czeka jeszcze szybszy rozwój oraz dalsza poprawa sytuacja na rynku pracy.

ISEDO jest rządową agencją odpowiedzialną za wprowadzenie w życie programu rozwoju regionu – South East Regional Enterprise Action Plan 2019-2020, którego szczegóły mają zostać ogłoszone 22 marca. Jednym z zadań agencji jest ustalenie najlepszych kierunków rozwoju dla regionu i zachęcenie inwestorów do zaangażowania na południowym-wschodzie.

Według pierwszego raportu gospodarczego opublikowanego przez ISEDO zarówno samo miasto Waterford, jak i cały region jest na ścieżce stabilnego rozwoju. Spadające bezrobocie i coraz większe inwestycje mają sprawić, że region będzie jednym z najszybciej rozwijających się w Irlandii w najbliższych latach.

– Dane makroekonomiczne wskazują na stały i znaczący rozwój, a planowane inwestycje firm takich jak Bausch & Lomb, Glanbia czy MSD mogą sięgnąć nawet 500 milionów euro. Region jest konkurencyjny także pod względem kosztów życia i prowadzenia biznesu, a jest to ścieśle związane z niskimi cenami nieruchomości – mówi Alan Quirke.

Dane na koniec ostatniego kwartału ubiegłego roku wskazują, że w rejonie południowo-wschodnim zatrudnionych jest 187 700 osób, co oznacza realny wzrost zatrudnienia o 4 300 osób w porównaniu z końcem roku 2017. Dodatkowo w najbliższych miesiącach uruchomiony zostanie specjalny fundusz dla nowych firm z branży technologicznej, które planują inwestycje w regionie.

Jednym zagrożeniem dla rozwoju gospodarczego w regionie, jakie widzi Alan Quirke może być nieznany jeszcze wynik Brexitu. Zdaniem szefa ISEDO może on zarówno przysporzyć Waterford i okolicom dodatkowych inwestycji, ale także zastopować rozwój na pewien czas.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.