Coraz więcej pustych sklepów w centrum Waterford

centrum Waterford
fot. Google Maps

Coraz więcej firm zamyka swoje sklepy i punkty usługowe w centrum Waterford znacząco zniechęcając mieszkańców do odwiedzania centrum miasta, które zdaniem wielu zamienia się w „wymarłą część Waterford”. W tej chwili aż 11,5% komercyjnych nieruchomości w centrum  miasta jest pusta, co oznacza wzrost o niemal 2% w stosunku do czerwca ubiegłego roku.

W okresie od lipca do grudnia ubiegłego roku w samym centrum miasta zamknęło się aż 13 firm. Zaledwie siedem lokali po zamkniętych firmach zostało zaadaptowanych przez nowych najemców i ponownie otwartych. Dodatkowo w nowych lokalizacjach otworzyło się kolejnych siedem firm. Oznacza to, że w ciągu pół roku w centrum Waterford faktycznie przybył tylko jeden sklep.

Autorzy raportu dotyczącego stanu rynku nieruchomości komercyjnych w centrum Waterford wskazują, że największe lokale takie jak Sam McCauley, Alfie Hale, Mothercare, Simon’s czy Tony Roche nadal pozostają puste przeważnie ze względu na wysokie czynsze. Wynajmowane są głównie mniejsze lokale, które mogą służyć jako punty usługowe lub niewielkie sklepy.

Władze samorządowe mają zamiar walczyć z narastającą liczbą pustych nieruchomości między innymi proponując właścicielom wykup po cenach określonych przez urzędników. Właściciele mogą nie zgodzić się na taki wykup, jednak muszą się liczyć z tym, że władze wystąpią na drogę sądową w celu ustanowienia przymusowego wykupu w razie gdy nieruchomość będzie nadal pusta.

W tej chwili w sprawie wszystkich nieruchomości, które pozostają puste od roku 2018 toczą się postępowania sądowe zmierzająca do przymusowego ich wykupu przez władze samorządowe po cenach urzędowych.

Z drugiej strony władze Waterford będą nadal przyznawały specjalne dotacje dla nowych firm otwierających sklepu lub punkty usługowe. Ma to zachęcić nowych inwestorów do rozważenia inwestycji w centrum miasta, co z kolei może ściągnąć kolejne firmy zachęcone sukcesem tych już obecnych.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.