Coraz większe obszary biedy wśród pracujących rodziców

pracujących rodziców
fot. Josh Willink (Pexels)

Według raportu organizacji charytatywnej St Vincent de Paul w ciągu ostatnich pięciu lat liczba osób na skraju ubóstwa oraz tych, którzy żyją w ubóstwie podwoiła się. Dane te dotyczą szczególnie pracujących samotnych rodziców, którzy mimo posiadania dochodów z pracy nie są w stanie pokryć wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego.

Autorzy raportu podkreślają, że samotni rodzice w Irlandii stanowią jedną z grup społecznych najpoważniej zagrożonych ubóstwem. Ich realne dochody należą do najniższych w całej Unii Europejskiej.

– Wysokie czynsze oraz ogromne koszty opieki nad dziećmi sprawiają, że wielu rodzinom, a szczególnie samotnym rodzicom, trudno powiązać koniec z końcem. Ich standard życia regularnie się pogarsza i obecnie możemy mówić o poważnym kryzysie wśród pracujących rodziców, którzy otrzymują najniższe wynagrodzenia. Często nie są oni pokryć najpilniejszych potrzeb – mówi dr Tricia Keilthy, jedna z autorek raportu.

W roku 2017 45% samotnych rodziców stwierdziło, że czynsze w znaczącym stopniu obciążają ich domowe budżety, a niemal 20% zalegało z płatnościami za czynsz czy raty kredytów mieszkaniowych. Aż 84% samotnych rodziców twierdziło, że nie są w stanie pokryć żadnych znaczących niespodziewanych wydatków. Średnia europejska w tym względzie wynosi 58%.

Mimo że zatrudnienie wśród samotnych rodziców rośnie (58% w roku 2017 wobec 46% pięć lat wcześniej) to wciąż jest najniższe w całej Unii Europejskiej. W przypadku rodziców dzieci powyżej 12 roku życia ten odsetek rośnie do 66%, co zdaniem autorów raportu jest kolejnym dowodem na to, że wysokie koszty opieki nad najmłodszymi dziećmi zniechęcają rodziców do podejmowania pracy.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.