Czy wkrótce wybierzemy także burmistrza?

burmistrza
fot. Irish Examiner

Już 24 maja mieszkańcy Waterford, podobnie jak mieszkańcy pozostałych miast i i miasteczek w Irlandii, wezmą udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach samorządowych. W obu głosowaniach mogą brać udział obywatele Polski mieszkający w Irlandii na stałe. Warunkiem wzięcia udziału w głosowaniu jest zarejestrowanie się na liście wyborców oraz oficjalna rezygnacja z wybierania polskich europarlamentarzystów.

Dodatkowo tego samego dnia osoby posiadające obywatelstwo irlandzkie będą mogły także wziąć udział w dwóch referendach. W jednym obywatele Irlandii zdecydują, czy należy skrócić czas oczekiwania na formalny rozwód z czterech do dwóch lat, natomiast w drugim – odpowiedzą na pytanie, czy burmistrzów miast należy wybierać bezpośrednio.

W tej chwili burmistrzowie są wybierani przez radnych spośród samych radnych i często są to osoby mające poparcie konkretnej partii czy grupy radnych, a niekoniecznie cieszące się poparciem społecznym. W ostatnich latach w Waterford główne partie polityczne stworzyły silną grupę, która co roku wybiera burmistrza zgodnie z umowami międzypartyjnymi, natomiast sami wyborcy nie mają większego wpływu na ten wybór.

Jakiego burmistrza wybierzemy?

Już w maju sytuacja ta może się zmienić, a burmistrzowie będą wybierani w wyborach bezpośrednich przez ogół wyborców. Nie jest jeszcze jasna rola tak wybieranego burmistrza, ale wśród polityków przeważają dwie (całkowicie przeciwstawne opcje).

Według niektórych bezpośrednio wybierany burmistrz powinien posiadać jedynie funkcje reprezentacyjne, bez żadnej formalnej władzy w samorządzie. Z kolei inni politycy uważają, że bezpośrednio wybierani burmistrze, jak mający realne społeczne poparcie, powinni przejąć część obowiązków osób zarządzających mieniem samorządowym i mieć formalny wpływ na kluczowe decyzje podejmowane przez samorządy.

Kwestia zakresu obowiązków bezpośrednio wybieranego burmistrza musi zostać rozwiązana przed wyborami i referendum zaplanowanymi na 24 maja.

Zarówno obywatele Irlandii, jak i Polacy mieszkający tutaj na stałe i chcący wziąć udział w wyborach  powinni jak najszybciej sprawdzić czy znajdują się na listach wyborczych. Można to zrobić na stronie www.checktheregister.ie, z której można także pobrać formularze niezbędne do rejestracji na liście wyborczej.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.