Czynsze w Waterford wzrosły o 20%

Czynsze w Waterford
fot. Pexels.com

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy czynsze w Waterford wzrosły o 19,7%, podczas gdy średni wzrost w Irlandii wyniósł 13,5%. Według strony Daft.ie Waterford jest miastem, w którym czynsze rosną najszybciej w całym kraju.

W samym wrześniu średnia wartość czynszu w Irlandii wzrosła o 11,3%, co oznacza, że był to dziesiąty z kolei miesiąc, w którym wartość ta rosłą w tempie wyższym niż 10% miesięcznie. Na koniec trzeciego kwartału średni czynsz w Irlandii wynosił 1 334 euro miesięcznie, czyli o ponad 300 euro więcej niż w szczytowym okresie w roku 2008 i o niemal 600 euro więcej niż w roku 2011, kiedy czynsze spadły do najniższego poziomu.

W samym Waterford średni czynsz to 955 euro miesięcznie, czyli o 52% więcej niż w roku 2011. Daft.ie zwraca uwagę, że czynsze w samym mieście rosną znacznie szybciej niż w reszcie hrabstwa, gdzie roczny wzrost wyniósł 13,5%, czyli tyle ile średnia krajowa.

W Dublinie zanotowano wzrost 10,9% i był on jednym z najniższych w kraju, jednak stolica ma już za sobą okres gwałtownego wzrostu. Pozostałe miasta wciąż notują znaczący wzrost. W Limerick wyniósł on 20,3%, w Galway – 16,1%, w Cork – 13,7%.

Wraz ze wzrostem wartości czynszów spada liczba domów i mieszkań dostępnych dla wynajmujących. W listopadzie w całej Irlandii do wynajmu było zaledwie 3 214 nieruchomości, czyli o 4,5% mniej niż rok wcześniej. W Dublinie liczba ta spadła o 6,4%, natomiast największe spadki zanotowano w prowincjach Leinster (15%) i Munster (13%).

– Dane wskazujące na gwałtowny wzrost wartości czynszów nie są zaskakujące, jednak jednocześnie martwi nas znaczący spadek liczby nieruchomości dostępnych na rynku. Szczególnie brakuje mieszkań na wynajem, głównie z tego powodu, że są one przeważnie nieco tańsze niż domy. W tej chwili buduje się bardzo dużo domów, jednak mieszkań zaczyna po prostu brakować – mówi Ronan Lyons, autor raportu Daft.ie.

Jego zdaniem ustawodawcy powinni wziąć pod uwagę te różnice i w przyszłym roku postarać się wprowadzić takie regulacje, które spowodują, że deweloperzy będą chętniej inwestowali w budowę mieszkań, szczególnie w dużych miastach, gdzie popyt na nie kilkukrotnie przewyższa podaż.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.