Darczyńcy umożliwią uchodźcy powrót na studia

powrót na studia
fot. Irish Times

Hojność mieszkańców Waterford i darczyńców w internecie pozwoli uchodźcy z Rwandy na kontynuowanie nauki na Waterford Institute of Technology. Mieszkający w ośrodku dla uchodźców w Waterford Manzi Joseph w zaledwie dwa dni zebrał 3 000 euro potrzebne na opłacenie studiów na lokalnej uczelni.

W sumie pomoc materialną dla uchodźcy zadeklarowało ponad 100 osób, dzięki którym Manzi będzie mógł kontynuować naukę na wydziale IT. Będzie to już jego drugi rok na uczelni, którą ma nadzieję ukończyć z wyróżnieniem, by w przyszłości znaleźć dobrze płatną pracę i nie musieć apelować o wsparcie finansowe.

Jako uchodźca Manzi nie może podjąć pracy zarobkowej ani starać się o dofinansowanie do studiów. Jednocześnie jego dochody nie pozwoliłby mu na oszczędzenie sumy potrzebnej na opłacenie studiów.

– Szczerze mówiąc, jestem zachwycony tym co się stało. Nie sądziłem, że zbiorę pieniądze tak szybko. Jestem szczęśliwy, że będę mógł wrócić do szkoły i robić to, co kocham. Dziękuję wszystkim, którzy mnie wsparli – mówił Manzi Joseph.

Jak sam twierdzi, nauka na WIT jest dla niego szansą na uzyskanie dobrego wykształcenia i na podjęcie w przyszłości dobrej pracy w branży IT.

Szansa na poprawę losu
– WIT jest niesamowite. Wykładowcy, zajęcia i koledzy z klasy sprawiają, że chce się wracać do nauki. Postaram się dać z siebie wszystko i ukończyć naukę z jak najlepszymi ocenami – mówił Manzi.

Ubiegły rok akademicki zakończył on z ogólną oceną 78%, co jest bardzo dobrym wynikiem szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Manzi nadal uczy się angielskiego na specjalnym przyspieszonym kursie.

Do Irlandii przyjechał trzy lata temu prosto z rwandyjskiego obozu dla uchodźców, w którym wraz z rodziną mieszkał od ukończenia siódmego roku życia. Po dotarciu do Waterford od razu wiedział, że chce studiować na WIT. Zanim spełnił swoje marzenie musiał najpierw poprawić swój poziom angielskiego oraz zebrać potrzebne fundusze.

W chwilach wolnych od nauki Manzi jest wolontariuszem w St Vincent de Paul. Udziela się także jako przewodnik na zimowym festiwalu Winterval.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.