Darmowa opieka zdrowotna dla dzieci do 12 roku życia

opieka zdrowotna
fot. Irish Independent

Zgodnie z porozumieniem zawartym przez rząd Irlandii z Irish Medical Organisation (IMO) wszystkie dzieci do 12 roku życia będą mogły korzystać z darmowej opieki medycznej u lekarzy rodzinnych. Rząd obiecał jednocześnie zwiększyć wydatki na lekarzy rodzinnych o 40%, aby pokryć koszty darmowej opieki i zapewnić lekarzom komfortowe warunki pracy.

Porozumienie przewiduje również zmiany w systemie recept, które teraz będą mogły być zmieniane przez aptekarzy, tak aby dostosować je do potrzeb pacjentów. Zgodnie z porozumieniem zmienią się również przepisy dotyczące urlopów macierzyńskich i tacierzyńskich.

Zdaniem Ministra Zdrowia, Simona Harrisa, porozumienie to stanowi „kamień milowy w reformie służby zdrowia w Irlandii”. Najważniejszy element nowej umowy między rządem a IMO – darmowa opieka zdrowotna dla dzieci do 12 roku życia – będzie wprowadzana stopniowo w ciągu kilku kolejnych lat. Do tej pory dzieci do 6 roku życia mogły korzystać z opieki lekarzy rodzinnych za darmo.

Także osoby przewlekle chore, na przykład na cukrzycę, astmę czy choroby układu krążeniowego będą miały dostęp do darmowej opieki medycznej. Ma to na celu zapewnienie im jak najlepszego leczenia we wczesnych stadiach choroby.

W tej chwili w całej Irlandii 1,56 miliona pacjentów posiada karty medyczne, a ponad 500 000 – karty GP uprawniające do darmowych wizyt u lekarzy rodzinnych. Oznacza to, że ponad 40% mieszkańców kraju już teraz ma dostęp do darmowej podstawowej opieki medycznej. W sumie w roku 2017 wydatki budżetowe na pokrycie kosztów podstawowej opieki zdrowotnej wyniosły 525 milionów euro, a nowe porozumienie zwiększy je o 40%.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.