Debata w sprawie 8. Poprawki

debata w sprawie 8. poprawki
Foto: RTE.ie
W środę, 2 maja w Hotelu Woodlands odbędzie się debata w sprawie 8. Poprawki. W debacie wezmą udział Caroline Simons, która przedstawi argumenty za zachowaniem poprawki, oraz Fiona de Londras, która będzie apelowała o jej odrzucenie. Będzie to jedyna tego typu debata w rejonie Waterford organizowana przed referendum zaplanowanym na 25 maja.
– Wynik referendum będzie miał ogromne znaczenie dla całego społeczeństwa, i uważamy, że głosujący powinni otrzymać jak najwięcej rzetelnych informacji. Mamy nadzieję, że sama debata oraz otwarta dyskusja pozwoli mieszkańcom Waterford na wyjaśnienie wielu kwestii, które mogą ich nurtować w związku z referendum. Spora część społeczeństwa już wie jak zagłosuje 25 maja, ale są również wyborcy, którzy nie są zdecydowani. Dla nich właśnie organizujemy tę debatę – mówią organizatorzy.

Caroline Simons jest prawniczką i prawnym doradcą ruchów pro-life. Wielokrotnie występowała w radiu i telewizji wyjaśniając prawne konsekwencje ewentualnego odrzucenia 8. Poprawki do irlandzkiej Konstytucji.

Fiona de Londras jest również prawniczką i to właśnie miedzy innymi ona występowała przed parlamentarną komisją, która zadecydowała o rozpisaniu referendum w sprawie 8. Poprawki. Jest współautorką książki „Repealing the 8th: Reforming Irish Abortion Law”, w której jasno opowiada się za odrzuceniem poprawki i dopuszczeniem aborcji w Irlandii.

Referendum już za niecały miesiąc

Referendum w sprawie 8. Poprawki odbędzie się 25 maja. Tego dnia obywatele Irlandii odpowiedzą na proste pytanie: Czy odrzucić 8. Poprawkę do Konstytucji? W tej trwa kampania referendalna, a obie strony – pro-life apelująca o dalszą ochronę nienarodzonych dzieci i pro-choice chcąca wprowadzenia prawa do aborcji – plakatują miasta, miasteczka i wsie, chodzą po domach, organizują konferencje i spotkania, wykupują czas antenowy w radiu i telewizji, czyli robią wszystko, żeby przekonać tych jeszcze niezdecydowanych do głosowania na “Nie” lub na “Tak”.

To właśnie głosy osób niezdecydowanych będą kluczowe. To one będą stanowiły o tym, czy Irlandia z kraju o bardzo surowym reżimie aborcyjnym stanie się krajem o jednym z najbardziej liberalnych praw aborcyjnych. W tej chwili legalna aborcja jest możliwa w bardzo ściśle określonych przypadkach, mających związek z ratowaniem życia matki. W razie odrzucenia 8. Poprawki aborcja bez ograniczeń będzie dostępna formalnie do 12 tygodnia ciąży, a de facto do 24, natomiast w niektórych przypadkach – aż do samego porodu.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.