Deszcz i wiatr mogą przynieść podtopienia

podtopienia
fot. George Despiris (Pexels)

Wraz z nadejściem nad Irlandię huraganu Callum także mieszkańcy hrabstwa Waterford odczują konsekwencje gwałtownej zmiany pogody. Met Eireann ostrzega przed ulewnymi deszczami i porywistym wiatrem, które w połączeniu z wysokim przypływem mogą spowodować lokalne podtopienia.

We wszystkich hrabstwach leżących na wybrzeżu obowiązuje pomarańczowy alert pogodowy. Synoptycy spodziewają się głównego uderzenia huraganu już w czwartek wieczorem. Jego nadejście będzie oznaczało silne wiatry, ulewne deszcze oraz poważne zagrożenie powodziowe.

– Najsilniejszych podmuchów wiatru można spodziewać się w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek rano. Wtedy w porywach wiatr może wiać z prędkością 110-130 km/h. Oficjalnie ostrzeżenie przed huraganem będzie obowiązywać od czwartkowego wieczora do piątku rano – czytamy w oświadczeniu Met Eireann.

Synoptycy zwracają także uwagę na poważne zagrożenie lokalnymi podtopieniami, szczególnie w rejonach w pobliżu wybrzeża. Nadejście huraganu zbiega się z okresowym wysokim przypływem, co może spowodować wystąpienie rzek z ich koryt.

– Wszystkie miasta i miasteczka leżące nad rzekami powinny szykować się na podtopienia lub lokalne powodzie. Duże miasta takie jak Cork, Waterford czy Galway są szczególnie narażone na wylanie rzek w piątek rano – ogłosiło Met Eireann.

Ulewne deszcze, wysoki przypływ, silny wiatr od morza oraz niskie ciśnienie spowodują podniesienie się poziomu niektórych rzek przy ich ujściu o nawet 9 metrów. Synoptycy przewidują, że w wielu przypadkach stan rzek nawet w głębi lądu może podnieść się o 3-4 metry, co może powodować poważne podtopienia na niżej położonych obszarach.

Zdaniem Met Eireann szczególnie zagrożone są hrabstwa położone na południowym i wschodnim wybrzeżu Irlandii, w tym Waterford.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.