Drastyczny wzrost kosztów wynajmu w Waterford

ceny wynajmu
fot. Newstalk

Według danych z Daft.ie w ciągu pierwszego półrocza 2018 ceny wynajmu domów i mieszkań w Waterford wzrosły niemal o 20%. Był to jeden z największych wzrostów w skali całego kraju. W tej chwili średni miesięczny czynsz w Waterford wynosi 921 euro.

W całej Irlandii czynsze wzrosły średnio o 12,4% i był to dziewiąty z rzędu miesiąc, w którym ceny wynajmu rosły ustanawiając nowe rekordy krajowe w większości hrabstw. Na koniec czerwca średni krajowy czynsz miesięczny wynosił aż 1 304 euro i był o aż 274 euro wyższy niż rekordowy poziom z okresu boomu gospodarczego. Jednocześnie był o 560 euro wyższy niż najniższy średni czynsz zanotowany w roku 2011.

Czynsze w Dublinie są nadal najwyższe w całym kraju, a w skali ostatnich sześciu miesięcy wzrosły o 13,4%. Obecnie czynsze najszybciej rosną w innych dużych miastach takich jak Limerick (20,7%), Waterford (19,4%) i Galway (15,9%). Wyłączając dane z pięciu największych miast Irlandii wzrost jest wciąż znaczący i wynosi 10,4%.

Za mało nieruchomości

Wraz ze wzrostem czynszów maleje podaż na rynku nieruchomości i zdaniem analityków z Daft.ie osiągnęła ona poziom najniższy w historii. W dniu 1 sierpnia w całym kraju do wynajęcia było zaledwie 3 070 nieruchomości, z czego aż 1 397 w samym Dublinie, gdzie podaż jest stosunkowo wysoka.

– Budowa nowych domów i mieszkań zdaje się mieć wpływ na spadek cen zakupu nieruchomości. Jednocześnie wynajem pozostaje problemem i prawdziwym wyzwaniem. W tej chwili pod wynajem oferowane są głównie mieszkania w centrach miast, natomiast domy stanowią zaledwie 13% oferty. Nic dziwnego, że czynsze idą drastycznie w górę – mówi autor raportu Daft.ie, Ronan Lyons.

W samym Waterford rosnące ceny wynajmu stają się problemem dla wielu rodzin zagrożonych bezdomnością. Bardzo niska podaż nieruchomości oraz ich wysokie ceny powodują, że wielu wynajmujących musi przenosić się poza miasto. Szczególnie dotyczy to rodzin korzystających z dodatków do czynszu, które mają kłopoty ze znalezieniem domów czy mieszkań w cenach mieszczących się w limitach narzuconych przez władze.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.