Drony na lotnisku w Waterford

Foto: David McBee
Lotnisko w Waterford, które obecnie nie posiada ani żadnych regularnych połączeń lotniczych, ani nawet prezesa, stanie się centrum badawczym dla firmy rozwijającej technologię dronów.

W ostatni poniedziałek Minister Stanu ds. Szkoleń, Innowacji, Badań i Rozwoju, John Halligan, ogłosił, że lokalne lotnisko zostało wybrane przez firmę U-Flyte. Mającą swoją siedzibę w Maynooth spółka właśnie w Waterford przeprowadzi swój wart 6,3 miliona euro program badawczy.

– Program planowany przez U-Flyte przyczyni się do znaczącego rozwoju technologii dronów na całym świecie, a Waterford będzie centrum badawczym, – powiedział Minister Halligan.

Firma U-Flyte, we współpracy z potentatem branży lotniczej Airbusem, będzie przeprowadzała loty testowe płacąc za używanie przestrzeni lotniczej lotniska w Waterford. Minister ma nadzieję, że z czasem uda się wypromować lokalne lotnisko jako bazę testową dla dronów i nowoczesnych technologii lotniczych.

Rozmowy z U-Flyte prowadzono od dłuższego czasu, a szalę na korzyść Waterford przeważył fakt, że lotnisko nie posiada żadnych stałych połączeń lotniczych jednocześnie dysponując pełną i działającą infrastrukturą lotniskową.

Loty testowe już wkrótce

Drony startujące z Waterford już w miesiącach letnich będą testowane w wykonywaniu różnorodnych zadań, między innymi dla Straży Przybrzeżnej oraz systemu ratownictwa morskiego.

– Planujemy zamontowanie na dronach systemu sensorów, mających za zadanie identyfikowanie rozbitków i odróżnienie ich od dryfujących śmieci, – zapowiada dr Tim McCarthy, kierujący badaniami w U-Flyte. – Zaczniemy od co najwyżej dwóch lotów tygodniowo w promieniu nie większym niż 10 mil morskich od lotniska, ale z czasem planujemy zwiększenie zarówno zasięgu jak i częstotliwości lotów.

Zdaniem dr McCarth’ego lotnisko w Waterford jest idealne, ponieważ wszelkie testy można kontrolować z w pełni wyposażonej wieży kontrolnej jednocześnie nie obawiając się regularnie lądujących samolotów. Dodatkowo położenie pasa startowego daje łatwy dostęp do wybrzeża, co pozwoli testować drony zarówno nad lądem jak i nad pełnym morzem.

– Specjaliści przewidują, że w przyszłości drony będą miały szerokie zastosowanie zarówno w transporcie, jak i przy opracowaniu szczegółowych map oraz w ratownictwie. Nasz sprzęt może także wspomagać służby w poszukiwaniu zaginionych osób, – dodaje dr McCarthy.

Drony na lotnisku w Waterford pojawią się już w najbliższych miesiącach.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.