Dwa wspaniałe festiwale rozgrzały Waterford

dwa wspaniałe festiwale
fot. Krzysiek Wiśniewski

W ubiegły weekend w Waterford i Portlaw odbyły się dwa wspaniałe festiwale, które ściągnęły do miasta tłumy turystów. Odbywający się po raz 26. Spraoi po raz kolejny udowodnił, że jest największym i najlepszym festiwalem teatrów ulicznych w Irlandii. Z kolei pierwszy All Together Now pokazał, że ma szansę stać się jednym z ważniejszych letnich wydarzeń kulturalnych.

Zakończony niedzielną kolorową paradą i niesamowitym pokazem fajerwerków Spraoi przez trzy festiwalowe dni bawił licznie zgromadzoną publiczność. Ulice i place Waterford wypełniły się mieszkańcami i turystami, którzy mogli posłuchać zespołów z całej Europy, a przede wszystkim obejrzeć występy kilkudziesięciu grup teatralnych i cyrkowych.

Sprzyjająca pogoda zachęcała do oglądania licznych występów, z czego skorzystały dziesiątki tysięcy widzów tłumnie wypełniających całe centrum miasta. Kulminacyjnym punktem Spraoi była tradycyjnie niedzielna parada, w której tym razem można było podziwiać wszelkiego rodzaju robaki powiększone do rozmiarów domów wzdłuż których przechodziły.

– Nie zawaham się tego powiedzieć głośno: weekend Spraoi to najbardziej dochodowy weekend dla lokalnych firm. Od małych knajpek, poprzez restauracje i hotele, aż po wielkie sklepy, wszyscy notują zwiększone dochody. Jednak nie to jest najważniejsze. Cieszymy się, że kolejny festiwal podobał się publiczności. Nasi wierni widzowie co roku mają okazję oglądać najlepszych irlandzkich i europejskich artystów. W ciągu ostatnich 26 lat wychowaliśmy na sztuce ulicy całe pokolenie, a występujący w Waterford artyści twierdzą, że nasza publiczność należy do najlepszych – mówi TV Honan, dyrektor festiwalu.
dwa wspaniałe festiwale
fot. Krzysiek Wiśniewski

Jednym z dowodów na status Spraoi jest fakt, że sam TV Honan wraz z innymi przedstawicielami festiwalu zostali zaproszeni na seminarium poświęcone festiwalom ulicznym. W jego trakcie dyrektorzy 50 innych festiwali poznawali doświadczenia związane ze Spraoi oraz planowali przyszłą współpracę.

Organizatorzy podkreślają, że co roku festiwal dochodzi do skutku i odbywa się bez większych przeszkód wyłącznie dzięki zaangażowaniu setek wolontariuszy. Dzięki nim wszystko przebiega sprawnie, a publiczność i artyści mogą bezpiecznie brać udział w festiwalowych atrakcjach.

All Together Now

W tym samym czasie kiedy Waterford bawiło się na Spraoi, w pobliskim Portlaw odbywał się pierwszy festiwal All Together Now, który ściągnął licznych fanów muzyki i teatru. Zestaw artystów oraz doskonałą pogoda sprawiły, że uczestnicy zgodnie twierdzili, że z pewnością wrócą tutaj za rok na kolejną edycję festiwalu.

Odbywająca się na terenie posiadłości Curraghmore impreza ściągnęła do Portlaw całe rodziny oraz licznych fanów niezależnej muzyki. Przez trzy dni mieli okazję pobawić się przy koncertach i występach, spróbować potraw przygotowanych przez lokalnych mistrzów kuchni czy po prostu wypocząć w wypielęgnowanych ogrodach.

dwa wspaniałe festiwale
fot. All Together Now

Koncerty i imprezy towarzyszące trwały od wczesnego popołudnia do późnych godzin nocnych. Jednocześnie rozległy teren i usytuowanie pól namiotowych pozwalały zmęczonym widzom na odpoczynek i relaks.

Wszyscy uczestnicy chwalili pomysł zorganizowania festiwalu w posiadłości Curraghmore. Dobrze utrzymane ogrody, alejki i park stały się dla tysięcy widzów prawdziwym domem na trzy dni.

Pod Portlaw powstało prawdziwe niemal samowystarczalne miasteczko. Można było w nim znaleźć i kilka restauracji serwujących różnego rodzaju potrawy, i bary z szerwokim wyborem trunków, i fryzjera, oraz liczne punkty usługowe, a nawet specjalne ustawione bankomaty.

Jedną z głównych atrakcji All Together Now była specjalna scena Arcadia Afereburner, pod którą przy muzyce i wśród płomieni bawiło się jednocześnie kilka tysięcy widzów.

– Jest niesamowicie, wszyscy świetnie się bawią. Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy jeżdżą na różne festiwale i twierdzą, że to jeden z najlepszych na jakich byli. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – mówili organizatorzy zapowiadając już kolejną edycję festiwalu za rok.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.