Dzielnica Kultury na razie w powijakach; Radni dobrej myśli

Dzielnica Kultury na razie w powijakach
Foto: Waterford News & Star
Dzielnica Kulturalna, która ma powstać w okolicach O’Connell Street, zaczyna przyciągać nowe firmy i instytucje. U ubiegłym tygodniu swój sklep w nowym miejscu otworzyła firma Vintage Factory. Natomiast organizacja szkoleniowa Waterford and Wexford Education and Training Board otrzymała pozwolenie na przebudowę budynku przy 63 O’Connell Street i utworzenie tam centrum szkoleniowego.

Zdaniem radnego Eddiego Mulligana, członka Komitetu Dzielnicy Kulturalnej, właśnie takie inicjatywy są konieczne, by projekt stworzenia atrakcyjnej dzielnicy doszedł do skutku.

Władze miejskie chcąc ożywić tę część miasta starają się zachęcić artystów i firmy do zakładania tam swoich pracowni i siedzib. W najbliższych miesiącach w okolice O’Connell Street ma zostać przeniesiona miejska galeria sztuki (Municipal Arts Gallery). Pub Tully’s planuje także stworzenie pracowni na piętrze nad barem.

Nie jest jeszcze jasny los byłego sklepu Gopher It, w którym podczas festiwalu Winterval umieszczono Polską Wioskę Bożonarodzeniową. Miejsce to ma się stać jedną z wizytówek powstającej Dzielnicy Kulturalnej.

Na razie władze Waterford planują rozszerzenie projektu City in Bloom na O’Connell Street. W tym roku także w tym rejonie zawieszone zostaną kosze z kwiatami. Zdaniem radnego Mulligana jest to niewielki, ale konieczny krok ku otwarciu tej części miasta na spacerowiczów czy turystów. Projekt rozwoju dzielnicy przewiduje stopniowe jej przekształcanie w wielokulturowy i artystyczny tygiel pełen sklepików, pracowni, czy kawiarni.

Dzielnica Kultury na razie w powijakach
– Być może minie jeszcze kilka lat zanim mieszkańcy faktycznie odczują realne zmiany, ale ważne są nawet drobne działania zmierzające do ustalonego celu. Obecnie skupiamy się na doraźnych akcjach. W tej chwili planujemy ożywienie tego regionu poprzez artystyczne instalacje na chodnikach, ulicach i ścianach budynków – mówi radny Mulligan.

W tym tygodniu Komitet Dzielnicy Kultury powinien sfinalizować plany festiwalowe i imprezowe na najbliższe miesiące. Na spotkaniu w Garter Lane zaprezentowane zostały plany finansowania kilku projektów powiązanych z dzielnicą za pomocą platform crowdfundingowych.

Radni Eddie Mulligan i Jim Griffin rozpoczęli także cykl spotkań z właścicielami firm zlokalizowanych przy O’Connell Street. Jednym z najczęściej poruszanych problemów był faktyczny brak postępu w rozwoju dzielnicy, natomiast chwalono wprowadzenie godzinnego limitu parkingowego. Pozwoliło to na pozbycie się z okolic O’Connell Street pojazdów parkujących często cały dzień i uniemożliwiających znalezienie wolnego miejsca potencjalnym klientom tamtejszych sklepów i lokali usługowych.

Projekt Dzielnicy Kultury jest zaplanowanym na kilka lat działaniem mającym na celu zmianę wizerunku okolic O’Connell Street. Ma to przyciągnąć nie tylko mieszkańców okolicznych budynków, ale też turystów. W Komitecie działającym na rzecz zmian działają także przedstawiciele polskiej społeczności w Waterford.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.