Dzień Niepodległości obchodzono także w Waterford

Polonia w Waterford, podobnie jak Polacy w Polsce i na całym świecie, włączyła się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Dzień Niepodległości, 11 listopada, kilkaset osób zgromadziło się na uroczystej mszy koncelebrowanej przez miejscowego biskupa Alphonsusa Culinana oraz dwóch polskich księży, natomiast dzień wcześniej kilkadziesiąt osób wzięło udział w oficjalnym otwarciu wystawy „Poland. First to Fight”.

Wystawa, którą jeszcze przez tydzień można oglądać w Bibliotece Głównej przy Lady Lane, została oficjalnie otwarta w sobotę 10 listopada przez burmistrza Waterford, Joe Kelly’ego. W swojej mowie otwierającej wystawę mówił on o wartościach za jakie walczyli Polacy na wszystkich frontach II Wojny Światowej oraz tym jak istotny jest wkład polskiej społeczności w życie Waterford. Mówił także o potrzebie integracji jako o sposobie na uniknięcie podziałów, które doprowadziły między innymi do II Wojny Światowej.

Dzień Niepodległości
Burmistrz Waterford, Joe Kelly

W otwarciu uczestniczyła także przedstawicielka Konsulatu RP w Dublinie, Katarzyna Kasperkiewicz. Podziękowała ona organizatorom za sprowadzenie do Irlandii wystawy, która po opuszczeniu Waterford będzie pokazywana także w Limerick i Dublinie. Dyrektor Polskiej Szkoły w Waterford, Witold Iżycki, wspomniał o miejscach, w których Polacy walczyli „o wolność waszą i naszą” oraz zaznaczył jak istotne jest, by pokazywać Polską historię nie tylko młodemu pokoleniu Polaków na obczyźnie, ale także innym narodom.

Na zakończenie oficjalnej części otwarcia piosenkę „Przytulmy Polskę do serca” zaśpiewała Zuzanna Wiśniewska, po czym Bartosz Zdrojowy, prezes Polskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego przy Polskiej Szkole, zaprosił wszystkich na kawę, herbatę i polskie ciasto.

Wystawa „Poland. First to Fight” pokazująca losy polskich żołnierzy walczących z niemieckim agresorem w kraju i poza jego granicami okazuje się bardzo popularna wśród odwiedzających bibliotekę Irlandczyków. Wśród ją odwiedzających było już kilka szkół, oraz liczni mieszkańcy miasta. Szczególnie ci starsi, pamiętający jeszcze czasy wojny i powojenne, chwalą wystawę za interesującą tematykę i ciekawe podejście do trudnego tematu.

Dzień Niepodległości
Dyrektor Polskiej Szkoły w Waterford, Witold Iżycki
Uroczysta msza w Dzień Niepodległości

Dzień po uroczystościach w bibliotece kilkuset Polaków i Irlandczyków zgromadziło się w kościele St. John’s w Waterford, by uroczystą mszą uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mszę koncelebrowali biskup diecezji Waterford i Lismore, Alphonsus Culinan oraz dwaj polscy księża – Emil i Ireneusz. W swojej homilii biskup, który w młodości przez pewien czas był wolontariuszem w Polsce, mówił o poświęceniu Polaków dla ratowania swojego kraju i swojej tożsamości.

Na zakończenie mszy wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Polski hymn śpiewany tak daleko od ojczyzny w ten szczególny dzień był wyjątkowo wzruszający.

Dzień NiepodległościMszę swoją obecnością uświetnili harcerze i zuchy z polskich drużyn działających w Waterford. Po zakończeniu mszy obie drużyny zaśpiewały trzy pieśni patriotyczne, po wysłuchaniu których zaproszono wszystkich obecnych w kościele St. John’s na mały poczęstunek przygotowany przez księdza Emila i parafian. Salka obok ołtarza szybko wypełniła się tłumem radośnie świętującym Dzień Niepodległości, a dzięki harcerzom niemal wszyscy wychodzący z kościoła wpięte mieli biało-czerwone wstążeczki przypominające im przez cały dzień o tym wyjątkowym święcie.

Ostatnim akcentem świętowania Dnia Niepodległości w Waterford będzie uroczysta akademia w Polskiej Szkole w najbliższą sobotę. Wszystkich uczniów, rodziców, oraz każdego, kto chce zobaczyć występ przygotowany przez 6 klasę zapraszamy na godz. 11.45 do głównej auli w De la Salle College, gdzie swoją siedzibę ma sobotnia szkoła polska.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.