Dziesiątki domów niszczeje mimo kryzysu mieszkaniowego

Dziesiątki domów
fot. RTE.ie

Mieszkańcy Waterford, szczególnie ci oczekujący na domy socjalne, oraz liczni radni są zadziwieni faktem, że w całym mieście i w hrabstwie wiele pustych domów niszczeje od lat podczas gdy w całym kraju pogłębia się kryzys mieszkaniowy. Dziesiątki domów w różnych częściach miasta stoi pustych podczas gdy mogłyby być wykorzystane do zakwaterowania potrzebujących rodzin.

Jeden z domów, na który szczególnie zwracają uwagę mieszkańcy znajduje się na Lisduggan i został zniszczony w pożarze w roku 2014. Od tamtej pory jego stan się nie zmienił. Właściciele nawet dobrze go nie zabezpieczyli przez co stał się siedliskiem ptaków i innych zwierząt.

Władze Waterford zapytane od ten dom w roku 2017 stwierdziły, że jest to własność prywatna i że niemożliwe jest jej przejęcie. Jednocześnie urzędnicy mieli nakłonić właścicieli do przeprowadzenia remontu i przywrócenia domu na rynek nieruchomości. Do tej pory się to nie udało.

Zdaniem mieszkańców osiedli w Waterford wiele z domów niszczejących od lat należy do miasta i niezrozumiałe jest utrzymywanie tego stanu. Szczególnie teraz, kiedy listy oczekujących na domy socjalne są wyjątkowo długie podczas gdy na rynku jest coraz mniej nieruchomości.

Dodatkowym problemem jest długi okres przygotowywania domów socjalnych do użytku. Władze Waterford chcą temu zaradzić zmieniając firmę odpowiedzialną za remonty domów socjalnych. Od niedawna remontami tymi zajmuje się firma CTS Projects i urzędnicy mają nadzieję, że spowoduje to przyspieszenie na rynku. Niestety wraz ze zmianą firmy, wielu specjalistów w Waterford straciło kontrakty z władzami miasta, co może oznaczać kłopoty finansowe dla niektórych z nich. A to z kolei może dodatkowo wydłużyć kolejkę oczekujących na domy socjalne.

Władze robią co mogą

Na zapytanie, w jaki sposób władze miasta mają zamiar rozwiązać problem niszczejących domów, rzecznik prasowy wydziału mieszkaniowego stwierdził, że „władze aktywnie działają na rzecz wykorzystania pustostanów znajdujących się zarówno w rękach prywatnych jak i państwowych”. Obecnie władze Waterford prowadzą kilka programów pozwalających na użycie miejskich funduszy na wyjem prywatnych domów. Istnieją także specjalne fundusze przeznaczone na pomoc właścicielom domów planującym remonty ich nieruchomości. W tej chwili władze Waterford prowadzą także przymusowy wykup około 50 nieruchomości w mieście i hrabstwie.

Zdaniem rzecznika co roku do miasta trafia około 150 domów, które mogą być wykorzystane na cele socjalne, jednak wiele z nich wymaga generalnych remontów przed udostępnieniem ich mieszkańcom. W tej chwili około 1 000 rodzin w Waterford korzysta z programów wsparcia, dzięki którym mieszkają one w przystępnych cenowo domach.

Radny Jason Murphy stwierdził, że to wstyd dla miasta, że tyle domów niszczeje nieużywanych podczas gdy tyle ludzi czeka na zakwaterowanie.

– Wielokrotnie zwracałem uwagę urzędników na ten problem oraz na fakt, że remonty domów socjalnych trwają zbyt długo. Z tego co wiem przeciętnie przygotowanie domu socjalnego trwało około miesiąca, jednak przeważnie nie była to wina budowlańców. Często powodem były opóźnienia proceduralne po stronie władz miasta. Także one powodują często, że domy socjalne stoją puste, a czasami wymiana najemców trwa nawet pół roku – mówi radny Murphy.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.