Edmund Rice Centre zostanie zamknięte z końcem lipca

Edmund Rice Centre zostanie zamknięte
Foto: Edmund Rice Heritage Centre

Centrum im. Edmunda Rice’a przy Barrack Street, które obecnie zatrudnia 62 osoby zostanie zamknięte 31 lipca. Od tego dnia grupy korzystające z sal wynajmowanych przez Centrum będą musiały znaleźć nowe miejsca na spotkania.

Oficjalnie od września budynek Centrum, wraz z całym wyposażeniem, zostanie przekazany nowej organizacji podległej zgromadzeniu Christian Brothers. Jak wyjaśnia przełożony Centrum, brat Phil Ryan, “cel, w jakim powstało Centrum Edmunda Rice’a został już osiągnięty i teraz czas na nową erę w naszej działalności.”

Centrum zostało utworzone 14 lat temu w budynku zgromadzenia Christian Brothers i miało głównie na celu propagowanie idei Edmunda Rice’a oraz rozsławienie jego imienia. Zdaniem zgromadzenia cele te zostały osiągnięte, dlatego też formuła centrum zostanie zmieniona.

– Naszym zamiarem nigdy nie było prowadzenie tej działalności bez końca. Od początku miał być to projekt ograniczony czasowo. Wykonaliśmy nasze zadanie, więc czas iść do przodu – mówi brat Phil.

Także koszty związane z samym prowadzeniem Centrum przyczyniły się do decyzji o jego zamknięciu. Mimo że w tej chwili z tamtejszych sal korzysta ponad 100 różnych grup, przychody z wynajmu nie zawsze pokrywają w pełni wszystkie koszty.

– Braci w zgromadzeniu jest coraz mniej, a ja, mając 52 lata, jestem wśród nich najmłodszy. Średnia wieku to 76 lat i z roku na rok coraz mniej z braci może udzielać się przy obsłudze Centrum. Samo utrzymanie budynku i zapewnienie ciągłości w działaniu pochłania czas i pieniądze – mówi brat Phil.
Nowe centrum już we wrześniu

Jednak kwestie finansowe nie są głównym powodem zmian w Centrum Edmunda Rice’a. Jak twierdzi brat Phil, gdyby chodziło wyłącznie o pieniądze, zarząd centrum podjąłby decyzję o podniesieniu opłat za wynajem sal.

– Rola Centrum w obecnym kształcie została wypełniona. Teraz czas na zmiany, na wprowadzenie w życie idei, które promował Edmund Rice. Są to przede wszystkim edukacja, integracja społeczna oraz opieka duszpasterska. To one staną się głównymi celami nowej organizacji, która zajmie miejsce obecnego Centrum Edmunda Rice’a – mówi brat Phil.

Od września grupy wpisujące się w nowy etos będą mogły liczyć na wynajem sal i pomieszczeń w nowym centrum. Z pewnością wiele z grup, które obecnie korzystają z Centrum będzie zmuszonych do znalezienia nowych miejsc na spotkania.

Radny Jason Murphy otrzymał kilka listów i zgłoszeń od grup obawiających się, że wkrótce będą zmuszone do zawieszenia działalności z powodu braku miejsca na spotkania. Zdaniem radnego władze miejskie będą w stanie pomóc takim grupom i organizacjom.

– Centrum przy Barrack Street z pewnością służyło wielu lokalnym grupom i społecznościom. Jestem przekonany, że zgromadzenie nie podjęło tej decyzji bez dogłębnego jej przemyślenia, jednak jej skutki będą odczuwalne w całym mieście. W najbliższych tygodniach mam zamiar spotkać się z bratem Philem, żeby omówić tę sytuację. Jednocześnie złożę zapytanie do władz miejskich w sprawie dostępnych budynków i sal, do których mogłyby się przenieść grupy z Centrum Edmunda Rice’a – powiedział radny Murphy.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.