Festiwal PolskaEire w Waterford

PolskaEire W ramach piątego Festiwalu PolskaEire także w Waterford odbędzie się kilka imprez prezentujących polską kulturę i historię. Świętowanie rozpocznie się już 31 maja, w przeddzień oficjalnego otwarcia festiwalu, kiedy to w kinie Garter Lane zostanie wyświetlony film „Dywizjon 303” opowiadający historię najsłynniejszego polskiego oddziału pilotów biorących udział w Bitwie o Anglię.

Dzień później, 1 czerwca, w Polskiej Szkole w Waterford obejrzeć będzie można spektakl „Pan Kuleczka” oraz wysłuchać deklamujących polskie wiersze w ramach akademii dla rodziców. Spektakl rozpocznie się o godz. 9.30, natomiast uroczysta akademia zaplanowana jest na godz. 12.00.

Z kolei w sobotę 8 czerwca w ramach festiwalowych atrakcji będzie można wziąć udział w PolskaEire Park Run, czyli marszobiegu w Tramore na dystansie 5 kilometrów. Chętnych do biegania lub maszerowania, lub kibicowania sportowcom zapraszamy już o godz. 9.30 na deptak do Tramore.

Piknik Rodzinny

Kulminacją obchodów Festiwalu PolskaEire w Waterford będzie Piknik Rodzinny w Polskiej Szkole, który rozpocznie się 8 czerwca o godz. 10.00 i potrwa aż do 15.00. W ramach imprezy będzie można wziąć udział w turnieju piłkarskim, a także spróbować swoich sił w paintballu.

Dla najmłodszych, oraz nieco starszych dzieci, przewidziano dmuchane zamki i ścianki wspinaczkowe, a także kule wodne pozwalające na „chodzenie po wodzie”. Wszyscy uczestnicy pikniku będą mieli okazję postrzelać z łuku, rzucać lotkami do tarczy czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Zorganizowany przez Radę Rodziców grill i poczęstunek będzie pomagał zachować siły przez cały dzień, a także zaprezentować polskie potrawy licznie odwiedzającym imprezę Irlandczykom. Piknik Rodzinny jest otwarty dla wszystkich, a organizatorzy zapraszają całe rodziny, nie tylko dzieci na codzień uczęszczających do Polskiej Szkoły.

Piąty Festiwal PolskaEire to w sumie ponad 150 imprez w całej Irlandii, w tym pokazy filmowe, występy teatrów, koncerty, wystawy oraz konkursy artystyczne czy sportowe. Odbywającej się pod patronatem Ambasady RP w Dublinie imprezie przyświeca idea wspierania przyjaźni między społecznościami polską a irlandzką.

Ma to być okazja nie tylko do prezentowania polskiej kultury i historii, ale także do wzmocnienia relacji między Polakami a irlandzkimi gospodarzami. Festiwalowi przyświeca idea integracji zbliżającej do siebie obie społeczności i pozwalającej na wzajemną wymianę doświadczeń.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.