Garda zachęcała do używania głowy, nie pięści

Garda
fot. Garda

Setki studentów i uczniów miejscowych szkół zebrało się w ubiegły czwartek w WIT Arena na spotkaniu zatytułowanym „Use your brain, not your fists” (Używaj głowy, nie pięści). Spotkanie było częścią ogólnokrajowej kampanii prowadzonej przez Gardę, która ma celu zniechęcenie młodych ludzi do wdawania się w bójki.

W spotkaniu w WIT Arena, zorganizowanym przez radnego Jasona Murphy, uczestniczyli przedstawiciele Gardy, lekarze, strażnicy więzienni oraz specjaliści sztuk walki. Wszyscy oni zgodnie podkreślali, że nawet niewinna bójka na ulicy czy w szkole może zakończyć się tragicznie, a jej skutki mogą być odczuwane latami.

– Niestety w Waterford spotkaliśmy się ostatnio z sytuację, kiedy dwóch młodych ludzi wyszło na miasto bawić się, i jeden z nich nigdy nie wrócił do domu, a drugi spędzi długie lata w więzieniu. Wierzę, że nikt z nas nie chce kłopotów ani dla siebie, ani dla swoich bliskich, dlatego apeluję, byśmy unikali bójek, szczególnie po alkoholu, kiedy nasze osądy nie są trzeźwe – mówił radny Murphy otwierając spotkanie.

Sierżant Finbarr O’Sulivan z Gardy przedstawił statystyki dotyczące bójek i pobić, a następnie opowiedział o prawnych konsekwencjach dla napastników. Mówił też o tym, jak pobicia czy bójki wpływają na życie ofiar oraz ich rodzin, w szczególności w przypadku gdy ofiara dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Dr Mark Rowe opowiedział młodzieży o medycznych skutkach uderzeń w głowę oraz o poważnych urazach jakich może doznać mózg pobitej osoby. Pokazując młodym ludziom model mózgu mówił o tym, że jest to najważniejszy organ w całym ciele i jednocześnie jeden z najbardziej narażonych na urazy. Uszkodzenia mózgu mogą trwale zaważyć na życiu i zdrowiu człowieka w każdym wieku.

John Walsh, instruktor sztuk walki z Waterford Muay Thai, opowiedział zgromadzonym jak bronić się przed agresywnym napastnikiem. Jego zdaniem najskuteczniejszą obroną jest uniknięcie konfrontacji. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie bezpieczeństwo.

– Usłyszeliśmy niesamowite historie. Osobista perspektywa naprawdę pozwala spojrzeć na sprawę w inny sposób. Nie miałam do tej pory do czynienia z bójkami czy pobiciami i mam nadzieję, że tak pozostanie, jednak będę miała o czym myśleć w najbliższych dniach – mówiła jedna z uczestniczek spotkania.

Jej koleżanka stwierdziła, że nie miała pojęcia o tym jak niebezpieczne mogą być uderzenia w głowę czy urazy doznane w wyniku pobicia. Cieszyła się też, że poznała sposoby unikania konfrontacji oraz kilka technik samoobrony.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.