Gorąca debata w sprawie zniesienia 8. Poprawki

debata w sprawie zniesienia 8. Poprawki
Foto: Krzysiek Wiśniewski

Niemal 300 osób zgromadziło się w środę, 2 maja, w Woodlands Hotel w Waterford, by wysłuchać debaty w sprawie zniesienia 8. Poprawki oraz ewentualnego porządku prawnego po referendum zaplanowanym na 25 maja. Argumenty za zniesieniem poprawki oraz za jej zachowaniem przedstawiły dwie prawniczki, prof. Fiona de Londras i dr Caroline Simons.

Każda z nich otrzymała 20 minut na prezentację swoich argumentów, następnie przez 10 minut mogły komentować swoje wypowiedzi i odpowiadać na pytania, a na koniec głos oddano publiczności, która zadawała pytania obu stronom sporu.

debata w sprawie zniesienia 8. poprawki
Foto: Krzysiek Wiśniewski
Argumenty za odrzuceniem

Prof. de Londras, popierająca zniesienie 8. Poprawki mówiła jako pierwsza, a swoją wypowiedź podzieliła na cztery główne części: dlaczego poprawka nie działa w obecnym stanie prawnym, czy możliwe jest wprowadzenie lepszego prawa, jakie przepisy powinny regulować kwestie aborcji w Irlandii, oraz co proponuje rząd zamiast 8. Poprawki.

– Ochrona życia, w tym także życia nienarodzonych dzieci jest wartością samą w sobie. Zgadzam się w zupełności z takim stwierdzeniem. Jednocześnie wartością jest także zdrowie kobiety, które również należy chronić – mówiła prof. de Londras. – Obecnie dla około 3 000 kobiet rocznie irlandzkim prawem aborcyjnym jest angielskie prawo aborcyjne. Jeśli uważamy, że w Anglii prawo jest niewłaściwe, stwórzmy swoje własne, które będzie właściwe.

Jej zdaniem obecnie istniejące przepisy regulujące kwestie aborcji nie przystają do rzeczywistości, a odrzucenie poprawki daje szanse na stworzenie lepszego prawa. Stwierdziła, że poprawka nie dotyczy samej aborcji jako takiej, ale w dużej mierze także zdrowia i życia ciężarnych kobiet, dla których ciąża nie powinna być źródłem stresu.

Zdaniem prof. de Londras proponowane przepisy, które mogą wejść w życie po odrzuceniu 8. Poprawki będą na tyle zrównoważone, że zapewnią i właściwą opiekę medyczną, jak i odpowiednią ochronę nienarodzonych dzieci, zdolnych do samodzielnego życia. Mimo że do 12 tygodnia ciąży aborcja będzie dostępna za zgodą jednego lekarza, prof. de Londras twierdzi, że nie będzie ona przeprowadzana bez ograniczeń.

debata w sprawie zniesienia 8. poprawki
Foto: Krzysiek Wiśniewski
Przeciw odrzuceniu poprawki

Dr Caroline Simons nie zgodziła się z przedmówczynią w przynajmniej kilku punktach. Przede wszystkim odrzuciła twierdzenie, że aborcja będzie w jakikolwiek sposób ograniczona prawnie.

– Specjaliści od prawa, po obu stronach debaty, zgadzają się co do tego, że zniesienie 8. Poprawki zniesie jednocześnie wszelkie ograniczenia dotyczące aborcji. Przepisy ją ograniczające będą de facto iluzoryczne, bowiem to ciężarna kobieta będzie posiadała wszelkie konstytucyjne prawa. W konsekwencji będzie miała także prawo domagać się przerwania ciąży na warunkach, które ona sama podyktuje – tłumaczyła dr Simons.

Zaznaczyła też, że odrzucenie poprawki oznacza oddanie całego procesu decyzyjnego dotyczącego aborcji w ręce rządzących polityków. Nie da to żadnej gwarancji na wprowadzenie przepisów, które będą w jakikolwiek sposób odpowiadały nastrojom społecznym.

– Sam premier Leo Varadkar stwierdził, że nie ma żadnych gwarancji, że zostaną wprowadzone takie a nie inne przepisy. Nie głosujemy nad propozycją rządu, a jedynie nad oddaniem rządowi całości władzy nad tą kwestią. Aborcja nie będzie już przedmiotem debaty publicznej, a jedynie jedną z kwestii poruszanych wśród posłów. Przepisy będą mogły być w każdej chwili zmienione. To co proponuje rząd może być całkowicie odmienne od tego, co zostanie ostatecznie uchwalone – mówiła dr Simons.

Omawiając proponowane przepisy stwierdziła, że mówią one jasno o tym, że aborcja będzie „medycznym zabiegiem zmierzającym do zakończenia życia zarodka”. Zwróciła uwagą na to, że w przepisach nie ma ani słowa o tym, że musi być to zabieg w jakikolwiek sposób ratujący życie matki. Jej zdaniem stoi to w sprzeczności z tym, co twierdzą ruchy pro-choice promujące aborcję jako sposób na lepszą opiekę medyczną.

Dr Simons zwróciła też uwagą na fakt, że przepisy, które proponuje rząd zamiast 8. Poprawki nie zapobiegną aborcjom po 12 tygodniu ciąży. Mówią one wyraźnie o przynajmniej trzech sytuacjach, w których aborcja będzie możliwa nawet w trzecim trymestrze ciąży, czyli w okresie, kiedy zdrowe i prawidłowo rozwinięte dziecko zdolne jest do przeżycia poza organizmem matki.

debata w sprawie zniesienia 8. poprawki
Foto: Krzysiek Wiśniewski
Debata w sprawie zniesienia 8. Poprawki rozpaliła publiczność

Po zakończeniu oficjalnych wystąpień prof. de Londras i dr Simons, prowadząca debatę niezależna dziennikarka Sarah McDonald, oddała głos publiczności. W trakcie gorącej dyskusji padały liczne argumenty oraz pytania z obu stron sporu o 8. Poprawkę.

Tanya Keane, jedna z liderek kampanii Together for Yes, zwróciła uwagę, że chociaż dr Simons mówiła o kilku skrajnych przypadkach dotyczących aborcji, nie wspomniała o pewnej 14-latce, której zakazano wyjazdu do Wielkiej Brytanii, gdzie chciała dokonać aborcji dziecka poczętego w wyniku gwałtu.

Lekarz z Waterford dr Cian O’Connor stwierdził, że obecne przepisy chronią zarówno ciężarne matki jak i ich nienarodzone dzieci. Jego zdaniem zniesienie poprawki będzie skutkowało zmuszeniem wielu lekarzy do brania odpowiedzialności za aborcje nawet jeśli będzie to niezgodne z ich sumieniem.

W trakcie dyskusji padały pytania do obu stron sporu, między innymi do prof. de Londras, która została zapytana o to jak pogodzić zgodę na aborcję z hasłami współczucia, które często pojawiają się w argumentach ruchów pro-choice. Z kolei dr Simons musiała zmierzyć się z pytaniem o to, czy nie należy rozważyć zmiany przepisów, ponieważ obecne niedostatecznie chronią kobiety, których nienarodzone dzieci są śmiertelnie chore i umierają w trakcje ciąży.

Debata i dyskusja, która po niej nastąpiła były prowadzone w atmosferze wzajemnego szacunku i chęci wysłuchania argumentów obu stron. Obie rozmówczynie, oraz publiczność podziękowały organizatorom spotkania, głównie ojcu Liamowi Powerowi. Warto zaznaczyć, że była to jedyna w rejonie Waterford taka debata i jedna z nielicznych w całej Irlandii. Dzięki niej uczestniczący mogli poznać prawne argumenty przemawiające za odrzuceniem lub zachowaniem 8. Poprawki. Przedstawione informacje powinny pomóc niezdecydowanym podjąć decyzję o tym jak zagłosować w referendum zaplanowanym na 25 maja.

Skomentuj

1 komentarz

  1. „Debata i dyskusja, która po niej nastąpiła były prowadzone w atmosferze wzajemnego szacunku i chęci wysłuchania argumentów obu stron. ” – Szacun!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.