Żądania Irish Water grożą wstrzymaniem prac budowlanych

Irish Water
fot. Pexels.com

Budowa jednego dużego osiedla w Tramore oraz kilkunastu innych w całym kraju stanęła pod znakiem zapytania po tym jak spółka Irish Water zażądała zapłaty 15 000 euro za każdy wybudowany dom, który ma być podłączony do sieci wodociągowej. Irish Water uzasadnia swoje żądanie wysokimi kosztami rozbudowy sieci wodociągowej na nowych osiedlach.

Firmy budowlane, zaskoczone tak wygórowanymi żądaniami Irish Water rozważają wstrzymanie prac na wielu placach budów. Ich zdaniem przeniesienie ciężaru opłaty na kupców domów nie wchodzi w rachubę, bo znacząco podwyższyłoby to koszty kredytów. W wielu przypadkach mogłoby to także zniechęcić klientów do kupowania nowych domów.

W samym tylko Tramore wstrzymanie prac budowlanych na jednym osiedlu spowoduje zwolnienie 40 osób pracujących w tej chwili przy budowie i wykańczaniu domów. W skali całego kraju wysokie opłaty na rzecz Irish Water mogą spowodować likwidację kilkuset miejsc pracy.

Do tej pory spółka zarządzająca siecią wodociągową pobierała opłatę w wysokości 3 360 euro za każdy przyłączony dom. Suma ta miała wzrosnąć do 4 800 euro w kwietniu tego roku.

Irish Water twierdzi, że opłata 15 000 euro za dom w przypadku Tramore i kilku innych miasteczek jest w pełni uzasadniona, gdyż musi pokryć koszty przebudowy lokalnej sieci do zwiększonego zapotrzebowania na wodę po otwarciu osiedla. Jednak zdaniem firmy budowlanej łączne opłaty jakich żąda Irish Water w Tramore wyniosłyby ponad 500 000 euro co pokryłoby koszt całkowitej przebudowy sieci wodociągowej w miasteczku.

Irish Water upiera się przy opłatach

Prowadzone w pierwszych dniach tego roku negocjacje między Irish Water a firmami budowlanymi nie przyniosły żadnych rezultatów. Państwowa spółka nie chce ustąpić ani zmniejszyć opłat twierdząc, że tylko w ten sposób może zapewnić zadowalający poziom obsługi sieci wodociągowej.

– Nie jest dla nas jasne za co tak naprawdę mielibyśmy zapłacić. Tym bardziej nie możemy przerzucić tego kosztu na naszych klientów, którzy i tak płacą słono za nowe domy – stwierdził John Kent z firmy South East Construction.

Na obecnie budowanym osiedlu jest ponad 100 domów, z czego większość w ostatniej fazie budowy. Większość kupców ma już podpisane umowy kredytowe i nie będą oni w stanie pokryć opłat żądanych przez Irish Water.

– W trakcie rozmów próbowaliśmy przekonać przedstawicieli Irish Water, by rozłożyli opłaty za przebudowę sieci wodociągowej także na kolejne budowane osiedla, jednak oni nie chcieli o tym słyszeć. Jeśli teraz podwyższymy ceny o 15 000 euro, większość klientów zrezygnuje, a nie sądzę byśmy szybko znaleźli innych chętnych, szczególnie za tę cenę – mówi John Kent.

Irish Water twierdzi, że sieć wodociągowa w Tramore musi zostać przebudowana zanim otwarte zostaną nowe osiedla. Jednocześnie przedstawiciele firmy zaznaczają, że finanse nie pozwalają firmie na prowadzenie prac bez uprzedniego otrzymania zapłaty.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.