Irlandia chce zakazać samochodów z rurami wydechowymi

Irlandia chce zakazać samochodów
fot. Pixabay.com

Rząd Irlandii ogłosił, że w ramach wdrażania planu ochrony środowiska chce do roku 2030 zakazać sprzedaży samochodów posiadających rury wydechowe. Oznaczałoby to, że już za 12 lat sprzedawanoby  w Irlandii jedynie samochody elektryczne lub posiadające certyfikat o bezemisyjności.

Specjaliści od rynku motoryzacyjnego twierdzą, że plany te są wyjątkowo ambitne, jednak ze względu na stosunkowo mały rynek zbytu – możliwe do realizacji. Oczywiście jedynie w sytuacji kiedy producenci staną na wysokości zadania i dostarczą wystarczającą liczbę takich samochodów.

Zgodnie z planami rządu emisja spalin ma spaść nawet o jedną czwartą, a jednym  ze sposobów na osiągnięcie tego będzie wymiana flot autobusowych Dublin Bus i Bus Eireann. Także wszystkie autobusy szkolne mają zostać wymienione na pojazdy bezemisyjne.

Obecnie Irlandia należy do europejskiej czołówki jeśli chodzi o emisję spalin, głównie ze względu na słabo rozwinięty system transportu kolejowego. Istnieje poważne ryzyko, że od roku 2020 rząd będzie musiał płacić 75 milionów euro rocznie kary za zbyt niski poziom wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Walka z niedopałkami

Jednocześnie rząd ogłosił plany walki z niedopałkami, które zaśmiecają całą Irlandię. Obliczono, że co sekundę do ścieków trafiających potem do rzek i jezior wyrzucanych jest ok. 1,9 miliarda mikrowłókien zawartych w filtrach papierosów.

Oznacza to, że wody irlandzkie zanieczyszczane są plastikiem, a także substancjami smolistymi i innymi chemikaliami, które osadzają się na filtrach. Może to powodować poważne konsekwencje dla ryb i innych stworzeń wodnych.

W ubiegłym roku obliczono, że wagowo połowa śmieci zbieranych z ulic Irlandii to właśnie niedopałki. Pierwszym krokiem do walki z wyrzucaniem ich na ulicę i do ścieków będzie poniesienie kary za śmiecenie ze 150 euro do 250 euro.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.