Irlandia idzie na wojnę… z plastikiem

wojnę
fot. Pexels.com

Rząd Irlandii planuje wydać wojnę plastikowym opakowaniom i wkrótce zakaże używania jednorazowych opakowań w sektorze publicznym. Decyzja ta to odpowiedź na nowe przepisy unijne zmierzające do zmniejszenia ilości plastiku zużywanego w Unii Europejskiej.

Jeszcze w tym roku planowane jest wprowadzenie zakazu sprzedaży i produkcji mikrogranulek, które są jednym z poważniejszych zagrożeń dla fauny morskiej. Wojna z plastikiem rozpocznie się od zakazu używania jednorazowych opakowań, w tym kubków, w administracji rządowej, co ma znacząco zmniejszyć ilość plastikowych odpadów. Zakazem mają być objęte wszystkie agencje rządowe, a także szpitale, szkoły oraz instytucje finansowane z rządowych dotacji.

Premier Leo Varadkar zapowiedział pewne ustępstwa w anty-plastikowych przepisach. Dozwolone będzie używanie „niezbędnych” plastików, które są konieczne szczególnie w służbie zdrowia.

Zdaniem premiera Irlandia już znacząco ograniczyła zużycie plastiku, jednak wciąż jest w tym względzie dużo do zrobienia. Mimo wciąż dużej produkcji plastiku Irlandia znajduje się w tej chwili wśród europejskich liderów jeśli chodzi o ochronę środowiska. Jest także krajem, w którym wykorzystuje się niemal najwięcej w Europie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

– Wciąż jednak jesteśmy w tyle jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczenie powietrza. W tym względzie mamy jeszcze sporo do zrobienia. Podobnie ma się sprawa z plastikowymi odpadami, których produkujemy wciąż za dużo – stwierdził premier Varadkar.

Oprócz wprowadzenia drastycznych ograniczeń w administracji rządowej planowane jest także aktywne nakłanianie firm prywatnych, szczególnie producentów, do zmniejszenia zużycia plastiku.

Walka o czystość mórz

Jednym z najpoważniejszych problemów jest kwestia mikrogranulek znajdujących się głównie w produktach kosmetycznych. Z nich przedostają się do ścieków, a następnie do cieków wodnych, do rzek, jezior i mórz. Tam często połykane są przez zwierzęta powodując ich śmierć.

Używanie plastikowych mikrogranulek zostało zakazane w Stanach Zjednoczonych w roku 2015, a pod koniec roku ubiegłego podobną decyzję podjął Parlament Europejski. Parlamentarzyści UE poszli jeszcze dalej znacząco ograniczając możliwość używania jednorazowych przedmiotów wykonanych z plastiku. Na liście najczęściej wyrzucanych plastikowych odpadów znajdują się słomki, talerzyki oraz sztućce, a także waciki do czyszczenia uszu.

Rząd Irlandii ma nadzieję znacząco ograniczyć zużycie tych przedmiotów w najbliższych latach. Nowe przepisy unijne mające na celu zmniejszenie ilości plastikowych odpadów mają wejść w życie w roku 2021.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.