
Rząd Irlandii planuje wydać wojnę plastikowym opakowaniom i wkrótce zakaże używania jednorazowych opakowań w sektorze publicznym. Decyzja ta to odpowiedź na nowe przepisy unijne zmierzające do zmniejszenia ilości plastiku zużywanego w Unii Europejskiej.
Jeszcze w tym roku planowane jest wprowadzenie zakazu sprzedaży i produkcji mikrogranulek, które są jednym z poważniejszych zagrożeń dla fauny morskiej. Wojna z plastikiem rozpocznie się od zakazu używania jednorazowych opakowań, w tym kubków, w administracji rządowej, co ma znacząco zmniejszyć ilość plastikowych odpadów. Zakazem mają być objęte wszystkie agencje rządowe, a także szpitale, szkoły oraz instytucje finansowane z rządowych dotacji.
Premier Leo Varadkar zapowiedział pewne ustępstwa w anty-plastikowych przepisach. Dozwolone będzie używanie „niezbędnych” plastików, które są konieczne szczególnie w służbie zdrowia.
Zdaniem premiera Irlandia już znacząco ograniczyła zużycie plastiku, jednak wciąż jest w tym względzie dużo do zrobienia. Mimo wciąż dużej produkcji plastiku Irlandia znajduje się w tej chwili wśród europejskich liderów jeśli chodzi o ochronę środowiska. Jest także krajem, w którym wykorzystuje się niemal najwięcej w Europie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Oprócz wprowadzenia drastycznych ograniczeń w administracji rządowej planowane jest także aktywne nakłanianie firm prywatnych, szczególnie producentów, do zmniejszenia zużycia plastiku.
Walka o czystość mórz
Jednym z najpoważniejszych problemów jest kwestia mikrogranulek znajdujących się głównie w produktach kosmetycznych. Z nich przedostają się do ścieków, a następnie do cieków wodnych, do rzek, jezior i mórz. Tam często połykane są przez zwierzęta powodując ich śmierć.
Używanie plastikowych mikrogranulek zostało zakazane w Stanach Zjednoczonych w roku 2015, a pod koniec roku ubiegłego podobną decyzję podjął Parlament Europejski. Parlamentarzyści UE poszli jeszcze dalej znacząco ograniczając możliwość używania jednorazowych przedmiotów wykonanych z plastiku. Na liście najczęściej wyrzucanych plastikowych odpadów znajdują się słomki, talerzyki oraz sztućce, a także waciki do czyszczenia uszu.
Rząd Irlandii ma nadzieję znacząco ograniczyć zużycie tych przedmiotów w najbliższych latach. Nowe przepisy unijne mające na celu zmniejszenie ilości plastikowych odpadów mają wejść w życie w roku 2021.
Skomentuj