Irlandzkie ceny gazu i prądu wśród najwyższych w Europie

ceny gazu i prądu
fot. Pixabay.com

Według badania przeprowadzonego przez europejskie biuro statystyczne Eurostat ceny gazu i prądu w Irlandii należą do najwyższych w całej Unii Europejskiej. Jedynie w Szwecji klienci płacą więcej za gaz ziemny, a jeśli chodzi o ceny prądu Irlandia jest wśród pięciu najdroższych krajów europejskich.

Zgodnie z danymi Eurostatu ceny prądu są wyższe w Belgii, Danii i Portugalii. Najtańszym gazem mogą poszczycić się Rumunia i Bułgaria, a prądem – Bułgaria i Litwa. Dane Eurostatu nie uwzględniają cen w czterech kraja UE – Włoszech, Hiszpanii, Cyprze i Niemczech.

Daragh Cassidy prowadzący stronę porównującą ceny produktów i usług Bonkers.ie twierdzi, że ceny gazu i prądu w Irlandii już dawno przekroczyły europejskie normy. Jego zdaniem niewielka konkurencja na rynku powoduje, że firmy nie są skłonne do walki o klienta poprzez oferowanie atrakcyjnych cen.

– Do ciągłego wzrostu cen przyczyniają się też stosunkowo wysokie pensje, szczególnie na wyższych stanowiskach, oraz wysokie koszty dostawy energii i gazu. Pod tym względem irlandzki rynek również należy do najdroższych – twierdzi Daragh Cassidy.

Niestety uwolnienie rynku kilka lat temu i wprowadzenie nowych dostawców prądu i gazu nie spowodowało zapowiadanego gwałtownego spadku cen. Zdaniem konsumentów rachunki za gaz i prąd zmniejszyły się jedynie tymczasowo i bardzo nieznacznie, by w ciągu kolejnych kilkudziesięciu miesięcy wrócić do poprzedniego poziomu.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.