Już w poniedziałek sprzątanie Gór Comeragh

Comeragh
Fot. Munster Express

W poniedziałek wielkanocny planowana jest akcja sprzątania Gór Comeragh organizowana już od 22 lat przez lokalną grupę Comeragh Community Development Group. Ta sama organizacja składająca się z wolontariuszy jest zaangażowana w opiekę nad szlakiem spacerowym przez Crough Woods. 

– Ludzie przyzwyczaili się, że tego dnia sprzątamy nasze góry i od dłuższego czasu upewniają się, że akcja zostanie przeprowadzona także w tym roku. Niestety co roku jest co sprzątać, bo wiele osób wciąż nie szanuje środowiska i wyrzuca śmieci przy drodze czy w okolicznych lasach. I mam tu na myśli zarówno turystów, jak i mieszkańców okolic – mówi Declan Mulhearne, szef grupy. 

Zwraca on jednak uwagę, że z roku na rok ilość zbieranych śmieci powoli maleje, co może świadczyć o rosnącej świadomości ekologicznej ludzi odwiedzających Gróy Comeragh. W ubiegłym roku wolontariusze sprzątali największy jak do tej pory obszar, a jednocześnie zebrali najmniej śmieci w 22-letniej historii akcji.

Wolontariusze biorący udział w sprzątaniu dzielą się na małe grupy, które zajmują się niewielkimi obszarami w okolicach najbardziej uczęszczanych dróg lub w rejonach odwiedzanych przez turystów.

– Mieszkańcy biorący udział w akcji zauważają, że od kilku lat stan się poprawia. Wiele dróg i obszarów jest wolne od śmieci, szczególnie tam gdzie mieszkańcy starają się zachować czystość przez cały rok. Jednak wciąż najczęściej zbieranymi śmieciami są jednorazowe kubki, plastikowe pojemniki czy opakowania po fast foodach – mówi Declan Mulhearne. 

Zaapelował on do wszystkich mieszkańców hrabstwa Waterford o pomoc w tegorocznym sprzątaniu. Akcja rozpocznie się zbiórką wszystkich wolontariuszy przy sklepie Mace w Leamybrien o godz. 10.00. Tam będzie można pobrać rękawiczki i worki, a także wpisać się na listę sprzątających w określonym rejonie.

W porze lunchu wszyscy wolontariusze spotkają się w St. Brigid’s Hall w Kilrossanty na mały poczęstunek i gorące napoje, by około godz. 14.30 znów wyruszyć na sprzątanie w wyznaczonych regionach.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.