Kara więzienia za niebezpieczną jazdę

Kate Murphy
Fot. Extra.ie

Sąd okręgowy w Waterford skazał 19-letniego Edwarda O’Shea na karę 14 miesięcy pozbawienia wolności za niebezpieczną jazdę oraz spowodowanie wypadku, w którym zginęła 16-letnia Kate Murphy. Ponadto przysięgli uznali O’Shea za winnego jazdy bez pełnego prawa jazdy i bez opieki kierowcy z pełnym prawem jazdy, jednak obecne restrykcyjne przepisy nie miały zastosowania w tym przypadku ponieważ wypadek miał miejsce przed ich wprowadzeniem. 

5 października 2016 Edward O’Shea wraz z kolegą i dwoma ulegli wypadkowi jadąc krętą nadmorską drogą w Tramore. Na odcinku, gdzie doszło do wypadku obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, natomiast specjaliści twierdzą, że młody kierowca mógł przekroczyć ograniczenie nawet dwukrotnie. Na jednym z zakrętów nie opanował on tuningowanego samochodu i uderzył w murek przy osiedlu Carrigeen Lea.

Na miejscu zginęła 16-letnia Katy Murphy, natomiast dwoje pozostałych pasażerów oraz kierowca zostało poważnie rannych. Sędzia skazując Edwarda O’Shea na 14 miesięcy więzienia stwierdził, że wyrok ma za zadanie zniechęcić młodych, nieodpowiedzialnych kierowców do tak niebezpiecznej jazdy, która stała się przyczyną śmierci. Zdaniem sędziego wypadek taki jak w Tramore czy kilkanaście innych podobnych w całej Irlandii świadczą o tym, że często młodzi kierowcy traktują drogi publiczne niczym swoje prywatne tory wyścigowe.

W trakcie procesu wysłuchano zeznań pasażerów, Josepha Walsha i Jessicy Flynn, którzy pamiętają, że Edward O’Shea odłączył się od kolumny samochodów, w której jechali i pojechał bardzo szybko nadmorską drogą Cliff Road. Świadkami byli także okoliczni mieszkańcy, którzy doskonale pamiętają samochód jadący na wysokich obrotach, a chwilę potem głuchy odgłos silnego uderzenia.

Ujawniono także nagrania z mediów społecznościowych, świadczące o tym, że Edward O’Shea jechał znacznie powyżej ograniczenia prędkości. Na jednym z filmów wysłanych przez tragicznie zmarłą Katy słychać jak mówi ona, że jadą tak szybko, że mogą zginąć. W odpowiedzi męski głos stwierdza, że pewnie ma rację. Nie ustalono do kogo należał głos. Chwilę potem ten sam męski głos stwierdza, że samochód dwukrotnie przekroczył ograniczenie prędkości.

Ani Edward O’Shea ani pasażerowie nie pamiętają, kto mówił na tym filmie. Wszyscy troje ledwo pamiętają sam wypadek i nie są w stanie określić jak szybko jechał samochód przed uderzeniem w mur prasy osiedlu Carrigeen Lea.

Tragiczne konsekwencje dla rodziny

Tragiczny w skutkach wypadek stał się punktem zwrotnym w życiu rodziny Katy Murphy. Jej rodzice i młodszy brat do dziś nie są w stanie w otrząsnąć się z szoku po tym wydarzeniu. Obydwoje rodziców wciąż jest pod opieką psychologa. Nie mogą się oni otrząsnąć po stracie córki, szczególnie stracie w tak tragicznych i, ich zdaniem, bezsensownych, okolicznościach.

Wraz z przyjaciółmi Katy rozpoczęli oni kampanię, która ma zwrócić uwagę na problem nieodpowiedzialnych młodych kierowców, którzy stanowią poważne zagrożenie dla siebie samych i dla innych. Chcą, aby każdy kto uważa, że kierowca jedzie za szybko czy zbyt niebezpiecznie miał odwagę zwrócić uwagę czy nawet wysiąść z samochodu.

– Wystarczy poprosić o zatrzymanie samochodu, wysiąść i zadzwonić do rodziców. Z pewnością każdy rodzic przyjedzie po własne dziecko w takiej sytuacji. Lepiej, żeby dziecko wróciło do domu z rodzicami, niż trafiło na cmentarz – mówił Hilary Murphy, ojciec Katy. 

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.