Kilkenny złożyło wniosek o utworzenie uniwersytetu

wniosek o utworzenie uniwersytetu
Foto: Pixibay.com
Władze Kilkenny przy wsparciu pani Minister Stanu ds. Szkolnictwa Wyższego, Mary Mitchel O’Connor, przedstawiły oficjalny wniosek o utworzenie uniwersytetu na terenie byłego browaru Diageo.

Wniosek, oficjalnie zaprezentowany w poniedziałek, zostanie złożony do Ministerstwa Edukacji, a władze Kilkenny mają nadzieję na szybkie i przychylne rozpatrzenie. Na prezentacji obecni byli przedstawiciele uczelni technicznej w Carlow, oraz jedna przedstawicielka Waterford Institute of Technology (WIT), Mary Hilda Cavanagh, która jest jednocześnie radną w Kilkenny.

We wniosku napisano, że Kilkenny od dawna powinno stać się ośrodkiem uniwersyteckim. Lokalizacja miasta oraz jego sława ma przyciągać nie tylko studentów, ale także inwestorów.

– Szkoła wyższa miała powstać tutaj już w roku 1969 i już wtedy określono Kilkenny jako idealną lokalizację dla uniwersytetu. Uważamy, że w końcu uda się nam to, czego nie osiągnęli nasi poprzednicy – mówił radny David Fitzgerald.

Dodał on, że idealnym rozwiązaniem było utworzenie osobnego kampusu, który stałby się częścią Technological University of South East (TUSE). Jednak takie rozwiązanie zostało wykluczone przez Ministerstwo Edukacji, dlatego władze lokalne szukają innej opcji.

Od niemal 25 lat o utworzenie uczelni wyższej o statusie uniwersytetu starały się zarówno Waterford, jak i i Kilkenny i Carlow. Jednak plany te zostały odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość, dlatego władze Kilkenny zdecydowały się zamówić projekt stworzenia kampusu uniwersyteckiego samodzielnie.

Podważanie pozycji WIT

Sam projekt nie przesądza jeszcze o powstaniu wyższej uczelni w Kilkenny, jednak może być poważnym krokiem w tym kierunku. Tym samym może zagrozić staraniom Waterford o zmianę statusu WIT i uznanie uczelni za uniwersytet.

Zdanie to podziela radny Eddie Mulligan, który był obecny na prezentacji projektu w Kilkenny.

– Według mnie jest to oczywista próba podważenia pozycji Waterford i WIT. Z zaprezentowanego dokumentu wynika, że władze Kilkenny będą starały się podważyć pozycję i wartość jednego z najważniejszych wydziałów WIT, Wydziału Nauk Humanistycznych. W tej chwili na tym wydziale studiuje 1 800 osób i jest jeden z najpopularniejszych kierunków na naszej uczelni – mówił radny Mulligan.

Dodał on, że Kilkenny będzie starało się „wykroić dla siebie kawałek tortu” jednak te działania mogą okazać się nieskuteczne, a nawet negujące dotychczasowe osiągnięcia WIT i uczelni w Carlow.

– Jedynym uniwersytetem w rejonie, który miałby ekonomiczny i naukowy sens byłaby uczelnia stworzona wspólnie przez WIT i IT Carlow. Tylko taki uniwersytet miałby możliwość zwiększenia zatrudnienia i przyciągnięcia nowych inwestycji. Zabiegi o jego utworzenie powinny zmierzać do koncentracji inwestycji w istniejące kampusy. Rozdrabiania inwestycji na tworzenie nowej uczelni od podstaw nie ma sensu. Tylko wspólne wysiłki mają szanse przyciągnąć nowych studentów i inwestorów, i w końcu przekonać rząd o sensie przyznania WIT statusu uniwersytetu – stwierdził radny Mulligan.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.