Kłopoty finansowe szpitala w Waterford

Kłopoty finansowe Szpital w Waterford, który już teraz ma najdłuższe listy oczekiwań na zabiegi i operacje, będzie zmuszony zawiesić działanie kilku sal operacyjnych na cztery tygodnie. Dodatkowo plan cięć budżetowych zarządzony przez Ministra Zdrowia Simona Harris oznacza, że kierownictwo szpitala musi ograniczyć nadgodziny dla pielęgniarek oraz zmniejszyć liczbę pielęgniarek zatrudnionych poprzez agencje pracy tymczasowej. Dla pacjentów będzie to oznaczało dodatkowe wydłużenie czasu oczekiwania na zabiegi oraz gorszą opiekę szpitalną.

W oficjalnym oświadczeniu kierownictwa szpitala czytamy, że w okresie między 22 lipca a 19 sierpnia zamknięte zostaną wybrane sale operacyjne, co ma na celu „osiągnięcie założeń budżetowych zaplanowanych na ten rok.” Pacjenci, którzy mieli operacje i zabiegi wyznaczone na ten okres będą wkrótce powiadomieni o zmianach, jednak według lekarzy w wielu przypadkach może to oznaczać poważne kłopoty dla chorych.

Lekarze w szpitalu oraz lekarze rodzinni z Waterford, którzy kierują pacjentów do specjalistów są zaskoczeni decyzją kierownictwa placówki. Ich zdaniem dodatkowo wydłuży to kolejki  oczekujących na operacje i zabiegi. Jeden z chirurgów szpitalnych stwierdził, że już teraz listy oczekujących są wyjątkowo długie, a zamknięcie sal operacyjnych będzie miało katastrofalne skutki dla wielu pacjentów.

– Nie rozumiem tej decyzji. Letnie miesiące to okres kiedy zwykle wykonuje się więcej operacji niż w ciągu roku. Wtedy studenci są na wakacjach i lekarze mają więcej czasu na operację nie muszą zajmować się uczeniem praktykantów. Biorąc pod uwagę niedawne wieści dotyczące kostnicy, oraz brak postępów w sprawie całodobowej opieki kardiologicznej, wielu pracowników zaczyna poważnie martwić się nie tylko o przyszłość szpitala, ale i jego działanie na codzień – mówi jeden z chirurgów.

Budżet szpitala w Waterford przeznaczony na operacje to 190 milionów euro i według informacji uzyskanych od kierownictwa szpitala już teraz został on przekroczony o 5%. Oznacza to, że kierownictwo może stanąć przed komisją dyscyplinarną za niedotrzymanie budżetu. Jednocześnie ten sam budżet w przypadku szpitala w Cork to 289 milionów euro, przy czym szpital w Cork obsługuje obszar na którym mieszka 550 000 ludzi, natomiast szpital w Waterford ma „pod opieką” 520 000 ludzi. Wyraźnie widać, że największa placówka na południowym-wschodzie jest poważnie niedofinansowana wobec podobnych szpitali w innych częściach kraju.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.