Komisja rządowa zbada sprawę pedofila Billa Kenneally’ego

Komisja rządowa zbada sprawę pedofila
fot. Broadsheet

W ubiegłym tygodniu rząd Irlandii podjął decyzję o powołaniu komisji śledczej, która zbada czy sprawa molestowania nieletnich chłopców przez Billa Kenneally’ego była ukrywana przez instytucje, w tym Gardę i Kościół.

Ofiary pedofila, który molestował chłopców w Waterford w latach 70. i 80. przyjęły decyzję rządu z zadowoleniem. Według nich jest to znaczący krok ku wymierzeniu sprawiedliwości wszystkim, którzy przyczynili się do ich cierpień.

– Mam wrażenie, że ostatnie lata to nieustająca walka, ale widząc jej pozytywne owoce można powiedzieć, że jesteśmy zachwyceni. Wiemy, że przed nami jeszcze długa droga, ale przynajmniej uzyskaliśmy szansę, by opowiedzieć śledczym o tym, co się stało – mówi Jason Clancy, jedna z ofiar. – Walczyliśmy o to od dłuższego czasu i dzięki Bogu w końcu się udało. Jestem pewien, że sędzia Hickson pozwoli na szczegółowe zbadanie sprawy.

Komisji będzie przewodniczył emerytowany sędzia Barry Hickson, który ma odpowiadać bezpośrednio przed Parlamentem oraz Ministrem Sprawiedliwości Charlie Flanaganem.

Minister pomógł osobiście

Zdaniem ofiar powstanie komisji śledczej to zasługa obecnego ministra. Zdecydował się on pilotować sprawę osobiście po tym jak za czasów jego poprzedniczki utknęła ona na kilkanaście miesięcy w gabinetach ministerialnych.

– Mam nadzieję, że komisja powstanie jak najszybciej i że równie szybko zbada sprawę. Ważne jest, by jej działania nie wpływały na odbywanie kary przez kogokolwiek. Jestem już po rozmowach z prokuraturą, która będzie nadzorowała prace komisji. Od dawna uważałem, że zarzuty ofiar wobec instytucji rządowych należy dokładnie zbadać – czytamy w oświadczeniu ministra Flanagana.

Biorąc pod uwagę ilość zebranych materiałów i dowodów można przypuszczać, że komisja będzie działała przynajmniej rok,. W razie pojawienia się nowych informacji, możliwe że prace potrwają jeszcze dłużej. Jak twierdzi Jason Clancy, sprawa jest skomplikowana i tak naprawdę nie wiadomo jak głęboko sięga.

W roku 2016 Bill Kenneally, były trener z Waterford, został skazany na 14 lat pozbawienia wolności za molestowanie seksualne swoich podopiecznych w latach 70. i 80. Od samego początku w jego sprawie pojawiały się wątki ukrywania jego działalności przez instytucje rządowe, jednak dopiero teraz te sprawa ma zostać całkowicie wyjaśniona.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.