Komisja wybierze nazwę dla mostu na rzece Barrow

Komisja wybierze nazwę dla mostuW ubiegłym tygodniu powołano sześcioosobową komisję, która zajmie się wyborem nazwy dla mostu na rzece Barrow, który w chwili otwarcia stanie się najdłuższym mostem drogowym w Irlandii. Przeprawa ta będzie częścią powstającej właśnie obwodnicy New Ross.

Hrabstwa Wexford i Kilkenny będą miały po trzech przedstawicieli w komisji, której zadaniem będzie „wybranie najbardziej wartościowej nazwy dla 900-metrowego mostu na rzece Barrow”. Kwestia ta od jakiegoś czasu jest gorąco dyskutowana w obu hrabstwach, które przeprawa ma połączyć.

Zgodnie z planem działania komisji, najpierw zostaną wybrane najlepsze propozycje, z których następnie zostanie wyłoniona jedna. Wybór zostanie poddany sześciotygodniowym konsultacjom społecznym w obu hrabstwach. Następnie wybrana propozycja, wraz z wynikiem konsultacji przedłożona zostanie władzom lokalnym w Wexford i Kilkenny.

Według kalendarza ustalonego przez radnych na wspólnym posiedzeniu zaplanowanym na wrzesień tego roku zostanie podjęta ostateczna decyzja co do nazwy mostu.

Decyzja o powołaniu wspólnej komisji jest pozytywnym zaskoczeniem dla Rady Hrabstwa Kilkenny. Do niedawna radni z Wexford utrzymywali, że to oni powinni mieć prawo do wyboru nazwy dla mostu na rzece Barrow. Twierdzili tak, ponieważ obwodnica New Ross znajduje się w większej części na terenie ich hrabstwa.

Jeszcze rok temu, przed rozpoczęciem prac przy budowie obwodnicy, radni z Wexford byli przekonani, że nowa przeprawa otrzyma imię Rose Kennedy Fitzgerald, matki prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego.

Jak obwodnica wpłynie na region?

Nowo powołana komisja przy wyborze nazwy będzie miała za zadanie odpowiedzieć na cztery podstawowe pytania:

  • Dlaczego to a nie inne miano pasuje do tego mostu?
  • W jakim stopniu ta nazwa odnosi się do rejonu, w którym znajduje się most?
  • Jakie korzyści przyniesie taka nazwa całemu regionowi?
  • Jak taka nazwa wpłynie na turystykę, zatrudnienie i rozwój gospodarczy regionu?

Do 6 czerwca komisja będzie zbierała propozycje na nazwę dla mostu. Mogą je składać zarówno instytucje, i organizacje, jak i osoby prywatne. Każdy wniosek musi być odpowiednio umotywowany i powinien odpowiadać na cztery powyższe pytania.

Władze Kilkenny i Wexford mają nadzieję, że obwodnica New Ross z nową przeprawą na rzece Barrow znacząco wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu i przyniesie nowe inwestycje.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.