Kontenerowy oddział kardiologiczny dopiero w roku 2019

Kontenerowy oddział kardiologiczny
fot. WLR FM

Minister Zdrowia Simon Harris poinformował posłów, że polecił swojemu ministerstwu „bezzwłocznie skontaktować się z HSE w sprawie podjęcia działań mających na celu sprowadzenie do szpitala w Waterford kontenerowego oddziału kardiologicznego”. Oznacza to, że HSE może rozpocząć proces przetargowy, który prawdopodobnie zostanie zakończony dopiero w roku 2019.

Minister Harris stwierdził we liście, że fundusze na ten cel znajdą się dopiero w przyszłorocznym budżecie. Może to oznaczać, że rząd świadomie opóźnia zamówienie oddziału mieszczącego się w kontenerze, aby nie musieć szukać dodatkowych pieniędzy w tym roku. Według szacunków kierownictwa szpitala w Waterford firma, która oferuje takie kontenery byłaby w stanie dostarczyć go już w październiku, jeśli zamówienie zostałoby złożone odpowiednio wcześnie.

– Nie rozumiem co, poza względami finansowymi, może opóźniać zamówienie oddziału kontenerowego. Propozycja szpitala wysłana do ministerstwa wyraźnie wskazuje, że instalacja nie wymaga żadnej zgody Wydziału Planowania. Zamówienie to tylko kwestia pieniędzy. Szpital St. Vincent przeprowadził cały proces zamówienia w ciągu 17 dni. Nie rozumiem dlaczego my musimy czekać do przyszłego roku – mówi Matt Shanahan prowadzący kampanię na rzecz całodobowej opieki kardiologicznej w Waterford.

Rząd miał okazję kupić taki oddział już na początku tego roku, jednak zignorował propozycję wysłaną przez kierownictwo szpitala w Waterford. W pełni wyposażony oddział mieszczący się w kontenerze pozwoliłby na zmniejszenie kolejek oczekujących na zabiegi ratujące zdrowie i życie.

Całodobowa opieka głównym celem

Hilary O’Neill reprezentujący pacjentów z rejonu południowego-wschodu twierdzi wręcz, że oświadczenie ministra Harrisa może być „zagraniem mającym na celu zbicie kapitału politycznego przed możliwymi wcześniejszymi wyborami”.

– Jeśli oddział kontenerowy nie trafi do nas w ciągu najbliższych tygodni, a nie widzę powodu, by tak się nie stało, uważam, że stwierdzenie ministra to tylko czcze obietnice. Już nie raz nas oszukano, a rząd miał całe sześć lat na wprowadzenie całodobowej opieki kardiologicznej w Waterford. Możliwe, że rząd rozpisze przedterminowe wybory i mam nadzieję, że w takim przypadku mieszkańcy naszego regionu nie nabiorą się na polityczne gierki mające na celu jedynie ratowanie karier politycznych – twierdzi O’Neill.

Tymczasem posłowie i senatorowie z Waterford pochwalili ministra Harrisa za „zdecydowany krok we właściwym kierunku”. Jednocześnie zaapelowali o jak najszybsze uruchomienie funduszy i zakupienie oddziału kontenerowego.

Posłanka Mary Butler stwierdziła, że wciąż czeka na moment kiedy rząd ogłosi wprowadzenie całodobowej opieki kardiologicznej w Waterford. Jedynie takie rozwiązanie będzie realnym krokiem w kierunku ratowania życia i zdrowia mieszkańców Waterford i okolic.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.