Kryzys mieszkaniowy pogłębia się w Waterford

Kryzys mieszkaniowy pogłębia się
Foto: Pixabay.com
Radny Joe Kelly zwrócił się do władz miasta i hrabstwa Waterford o uważniejsze przyjrzenie się potrzebom mieszkaniowym w rejonie. Jego zdaniem kryzys mieszkaniowy pogłębia się, o czym może świadczyć fakt, że na liście oczekujących na mieszkania i domy socjalne znajduje się już 3 170 rodzin.

Z tej liczby 1 726 rodzin mieszka w domach wynajmowanych od prywatnych właścicieli w ramach programu Housing Assistance Programme (HAP). Zdaniem radnego jest to poważne obciążenie dla budżetu, ponieważ władze lokalne płacą ceny rynkowe za wynajem zamiast czerpać zyski z czynszów.

– Te liczby są wręcz przerażające i nie można przejść obok nich do porządku dziennego. Niestety władze Waterford budują lub pozyskują rocznie nie więcej niż 250 domów czy mieszkań. Oznacza to, że potrzeby mieszkaniowe rodzin obecnych w tej chwili na liście oczekujących  zostaną zaspokojone za dwanaście lat. To niedopuszczalne – mówi radny Kelly.

Według danych rządowych aż 75% domów i mieszkań socjalnych w Irlandii jest kupowanych od prywatnych inwestorów. Zdaniem radnego Kelly jest to przelewanie państwowych pieniędzy do prywatnych kieszeni. W dodatku obecny system jest niewydolny, co wyraźnie widać po rosnącej liczbie bezdomnych.

Konieczna interwencja rządu
– Jeśli rząd sądzi, że obecny kryzys zostanie rozwiązany przez sektor prywatny, to mocno się myli. Jedynie w Waterford władze lokalne powinny budować 500-600 domów i mieszkań rocznie, aby sprostać potrzebom. Na takie przedsięwzięcie potrzeba milionów euro, które powinny znaleźć się w budżecie centralnym. Jeśli premier Varadkar nie podejmie konkretnych akcji, jego zapewnienia o trosce o bezdomnych będą tylko pustymi słowami – dodaje radny Kelly.

Pochwalił on pracowników Wydziału Mieszkaniowego w Waterford, którzy starają się jak mogą, by sprostać potrzebom. Jednak w wielu przypadkach mają związane ręce z prozaicznego braku dostępnych domów i mieszkań socjalnych. Zdaniem radnego tylko dobrze przemyślany i przeprowadzony program budownictwa socjalnego może rozwiązać narastający kryzys. Jeśli taki program nie powstanie, kolejki oczekujących oraz liczba bezdomnych będą rosły.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.